Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łaźnia Moszczenica przedstawiła swoją wizję i plany na przyszłość. Co będzie w tych przestrzeniach?

Facebook Twitter

Łaźnia Moszczenica z Jastrzębia-Zdroju - nowa instytucja na mapie kulturalnej i biznesowej regionu, której otwarcie zaplanowano na sierpień tego roku, odkrywa coraz więcej kart.

łaźnia moszczenica

Łaźnia Moszczenica – miejsce wielu działań

W pierwszy dzień wiosny po raz pierwszy zaprosiła do siebie, by przedstawić wizję, misje, identyfikację wizualną oraz plany na najbliższe miesiące. Symbolem Łaźni Moszczenica została paprotka:

Izabela Grela: Ta paprotka z tego zdjęcia jest symbolem tego, że w takich bardzo niekorzystnych warunkach, gdzie beton, gdzie wszyscy mówią, to już się nic nie da, w ogóle nic nie da się zrobić. To ona wyrosła i my też wyrastamy jak ta paprotka. I mamy nadzieję, że naszymi korzeniami rozbijemy ten beton, taki beton mentalny i będziemy mogli tworzyć tutaj nową jakość.

Na razie Łaźnia Moszczenica to plac budowy. Ale to wszystko się w ciągu najbliższych miesiącach zmieni

– zapowiada Izabela Grela – Dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica:

Izabela Grela: Cztery kondygnacje, wchodzimy i jest foyer, w którym jest kasa biletowa. Będzie można sobie usiąść i poczekać, po czym na pierwszym piętrze opowiadamy o węglu w pierwiastku. Drugie, drugie piętro, czyli to nasze, tutaj będzie całe zagospodarowane, będziemy opowiadać o historii wykorzystania węgla przez człowieka. Trzecie piętro to już jak powstają jastrzębskie kopalnie. A czwarte to o tym, jak węgiel stał się początkiem dla miasta Jastrzębia-Zdrój.

łaźnia moszczenica

Izabela Grela, Dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica,

Do czasu otwarcia Łaźni Moszczenica nie pozwolimy na nudę

– zapewnia Izabela Grela:

Izabela Grela: Mamy zaplanowane działania i tutaj wchodzimy z takimi prostymi środkami komunikacji. Pojawia się strona internetowa, historyczne zdjęcia na mieście z informacją o tym, że jesteśmy, że działamy. Oprócz tego rozpoczynamy dialog, zaczynamy budować program Europejskiej Stolicy Kultury z mieszkańcami. Dlatego jest nam potrzebny ten lokal w galerii. A oprócz tego od maja zaczynamy imprezę. Kończymy je w lipcu, w sierpniu wielkie otwarcia. Liczę na to i we wrześniu Porozumienia Jastrzębskie w zupełnie nowej formule. Przygotowujemy się do tego, pozyskujemy pieniądze na to wydarzenie i kończymy już na spokojnie wydarzeniem patriotycznym 11 listopada.

łaźnia moszczenica

Fot. FB/Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica

Pomysł adaptacji pokopalnianej łaźni na instytucję kultury i biznesu rodził się od kilku lat

– mówi Anna Hetman prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Anna Hetman: Sama idea powstała w 2016 roku, kiedy zostały uruchomione środki transgraniczne. Wówczas pomysł był nieco inny ze względu na to, że przetargi, które ogłaszaliśmy chyba siedem razy, nie były skuteczne. Nie wyłoniliśmy nikogo, ponieważ wówczas nie było środków trzykrotnie wyższych, niż kosztorys przewidywał. Zmodyfikowaliśmy ten pomysł, aż wreszcie udało nam się sfinalizować. I w tej chwili właśnie Łaźnia Moszczenica jest przestrzenią wielofunkcyjną. Myślę, że jest to lepszy pomysł niż w roku 2016, bo też rzeczywistość nam się zmienia. Potrzeby są inne i oczekiwania mieszkańców. Przestrzeń wielofunkcyjna, czyli kulturalna, rekreacyjna i biznesowa i dialogowa.

Anna Hetman prezydent Jastrzębia-Zdroju

Wczoraj (21.03) w Łaźni Moszczenica podpisano porozumienia pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, organizacjami pozarządowymi i Zespołem Szkół nr 6 z Jastrzębia-Zdroju. Janusz Michałek prezes KSSE zapowiada, że będzie to nietuzinkowa przestrzeń:

Janusz Michałek: Realizujemy wiele takich ciekawych inicjatyw w województwie śląskim, aby ludzie tu mieli miejsce do pracy. Były miejsca biurowe, restauracje, może przedszkole, może żłobek itd. Żeby ktoś, kto przyjeżdża, pracuje od razu, żyje w tym środowisku. Mamy Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0, mamy przecież European Digital Innovation Hub z tymi wszystkimi kompetencjami związanymi z Przemysłem 4.0 czy przemysłem przyszłości. To również może być tu, w Jastrzębiu-Zdroju, w tym pięknym miejscu, bo dzisiaj nowoczesny biznes, ten największy biznes, te największe pieniądze właśnie potrzebują obiektów z duszą.

łaźnia moszczenica

Bogdan Kasperek sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński od początku wspierał powstanie Łaźni Moszczenica.

Bogdan Kasperek: Mamy szansę mieć kolejny obiekt Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i przede wszystkim jest to jeden z głównych obiektów Szlaku Węgla i Stali, które teraz tak mocno promujemy właśnie w ramach transgranicznej współpracy. Wyróżnikiem Łaźni z punktu widzenia takiego, nazwijmy to organizacyjnego dla nas transgranicznie, będzie to, że łaźnia łączyć będzie czeską ofertę techno trasy ostrawskiej Morawskiej-Śląskiej Techno trasy ze Szlakiem Zabytków Techniki województwa śląskiego. Wyróżnikiem będzie również charakter ekspozycji, bo nie mamy wcale zbyt wielu obiektów prezentujących właśnie tematykę węgla w kontekście jego wpływu na rozwój konkretnego miasta, jakim jest w tym wypadku miasto Jastrzębie-Zdrój.

łaźnia moszczenica

Bogdan Kasperek sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024