Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łaźnia Moszczenica tworzy wystawę o początkach Jastrzębia- Zdroju: „Razem piszemy historię”

Facebook Twitter

Podziel się opowieściami i pamiątkami z początków miasta. W Jastrzębiu- Zdroju przygotowywana jest wyjątkowa wystawa.

Takiej historii nie mają miasta w regionie, my możemy cofnąć się 60 lat i zobaczyć czasy, w których na łąkach stawiano bloki, budowano osiedla

– mówi Izabela Grela, pełniąca obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica. To kampania „Razem piszemy historię”.

Izabela Grela: Prosimy w niej mieszkańców o to, by sięgnęli do swoich archiwów domowych, do szuflad, do zdjęć babć, dziadków, rodziców i przynosili do nas piątki pokazujące jak wyglądało życie w Jastrzębiu- Zdroju, kiedy nadano mu prawa miejskie. To było dokładnie 60 lat temu.

Radio 90: To było jedno z najmłodszych miast w Polsce swego czasu…

Izabela Grela: Trudno w to uwierzyć, jak się jedzie przez Jastrzębie- Zdrój, że ono ma 60 lat. Ostatnio naszła mnie taka refleksja, że mój ojciec jest starszy niż Jastrzębie- Zdrój i on był świadkiem tego jak to miasto było budowane. My takich świadków historii szukamy.

Jest już pierwszy odzew na prośbę o zdjęcia i pamiątki,

Izabela Grela: Mamy kontakt z pracownikami kopalni Moszczenica, którzy nas wspierają od początku. Zgłaszają się także pierwsi mieszkańcy (…) Mieszkańcy bardzo żywiołowo reagują na nasze media społecznościowe i tam wrzucają swoje zdjęcia. Co więcej: dla pierwszych 100 osób, które nam udostępnią swoje archiwa domowe, mamy kalendarz z publikacjami największych atrakcji postindustrialnych województwa śląskiego, w tym gronie jest już także Łaźnia Moszczenica.

Na jakie materiały liczą w Jastrzębiu- Zdroju?

Izabela Grela: Właściwie wszystko, bo interesuje nas życie codzienne, to jak powstawały kolejne osiedla, ulice… Nastawiamy się  na fotografie i dokumenty, jakieś wideo. Szukamy też anegdot i opowieści. Jeśli znajdą się osoby, które chcą nam opowiedzieć historię, to chętnie je nagramy i będziemy publikowali tę subiektywną wersję. Chcemy połączyć historię obiektywną, tą udokumentowaną z historią subiektywną, z tym jak mieszkańcy widzieli i zapamiętali te początki.

Izabela Grela, pełniąca obowiązki dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica

Żywa historia

W 2023 roku Jastrzębie będzie świętowało 60. rocznicę powstania. W połowie tego jubileuszowego roku hucznie ma być otwarta wystawa w Łaźni Moszczenica, posłuchajcie:

Nie chcę do końca zdradzać jak ma wyglądać Carbonarium. Będziemy z nim zapoznawali mieszkańców krok po kroku

– mówi Izabela Grela:

Jaki jest stan przygotowań do otwarcia Carbonarium?

Kończą się pierwsze prace budowlane, podpisano umowę na etap drugi. Od połowy listopada trwają prace nad samą ekspozycją. Według planów Carbonarium ma zostać otwarte w połowie 2023 roku.

Osoby, które chcą zapisać się w pamięci miasta i pomóc wzbogacić wystawę, która powstanie w sześćdziesięciolecie miasta, mogą zgłosić się do pracowników Łaźni Moszczenica dzwoniąc pod numer 532220088 lub wysyłając maila na adres: historia@laznia.jastrzebie.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023