Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łaźnia zamieni się w bibliotekę. Rewitalizacja budynków po kopalni Anna w Pszowie [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Biblioteka i biura w kobiecej łaźni. Taki plan na rewitalizację części zabytkowych budynków po kopalni Anna mają władze Pszowa. Plan jest, pieniądze też.

Kopalnia, która dekadę temu zaprzestała działalności, pozostawiła po sobie wiele budynków. Część zrównano z ziemią, ale zachowano te najcenniejsze. Trudno jednak mówić o ich wartości pieniężnej, bo w większości są one zdewastowane, bardziej liczy się tutaj wartość historyczna.

Jak po 10 latach od zaprzestania wydobycia, wygląda teren kopalni i kobieca łaźnia zobaczyć możecie na filmie:

Miastu udało się pozyskać fundusze na rewitalizację jednego z budynków. To obiekt byłej maszyny wyciągowej przy szybie „Jan” oraz sąsiadującej łaźni kobiecej. Mówił Franciszek Sobala, kierownik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Pszowie:

Franciszek Sobala: Miasto, przejmując obiekty kopalniane, patrzyło na dziedzictwo górnictwa, które wrosło w tę ziemię, myślano o tym, by przywrócić te obiekty do życia, ale w sposób inny niż ten związany z górnictwem. Wiadomo, górnictwo na tej ziemi już nie będzie się rozwijać, ale żeby zostały te akcenty historyczne. W tym obiekcie ma powstać biblioteka, to jest główny zamysł. Będą też tam biura Urzędu Miasta.

W ubiegłym roku zlecono koncepcję i projekt. Jest już też pozwolenie na przebudowę budynków. Do końca czerwca wszystkie niezbędne dokumenty mają zostać skompletowane, wówczas rozpocznie się realizacja. Inwestycja powinna zostać zakończona do końca przyszłego roku.

Franciszek Sobala: Chcemy odtworzyć te cegły, chcemy odtworzyć te łukowe wejścia, okna, które tu były a część z nich już nie istnieje, też chcemy odtworzyć, natomiast w środku maszyna nie jest zabytkowa, ale żeby został klimat tego miejsca, ma część tej maszyny pozostać zachowana. Chcemy, by klimat miejsca górniczego pozostał, mimo, że w środku będzie biblioteka, w końcu biblioteka też może służyć górnikom (…).

Zagospodarowany ma zostać również teren wokół budynku, przekształcony zostanie na miejsce do rekreacji. Przypomnijmy jak  ma wyglądać budynek po rewitalizacji:

www.pszow.pl

A zdjęcia z tego co w łaźni jest teraz:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021