Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lekarze przestrzegają: Przypominajcie seniorom o tych zasadach. To bardzo ważne

Facebook Twitter

Za oknem ponad 32 stopnie Celsjusza, ciepło, upalnie, gorąco. Tych synonimów można wymieniać jeszcze wiele, ale jednym z nich jest bezpieczeństwo. Bo taka temperatura nie sprzyja naszemu organizmowi.

Fot. pixabay.com

Picie wody, nawadnianie organizmu- to powtarzamy jak mantrę w takie dni jak dzisiaj, kiedy słupek rtęci na termometrze nie chce przystopować i pnie się w górę. Pamiętajmy o osobach starszych, upominajmy je, żeby nie wychodziły w momentach największego nasłonecznienia – przestrzega dr Aleksandra Szymańska, zastępca ordynatora oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Jeśli mogą, niech korzystają z chłodniejszych pomieszczeń i przede wszystkim piły, najlepiej wodę.

Dr Aleksandra Szymańska: Kiedy to nasłonecznienie jest największe, czyi między godziną 10.00 a 16.00., a jeżeli muszą już koniecznie wyjść, żeby pamiętać wtedy o nakryciu głowy, szukać jednak miejsc bardziej zacienionych, starać się w tym czasie nie zwiększać swojej aktywności fizycznej tylko jednak próbować trochę mniej robić niż zazwyczaj.

Konsekwencje przebywania na zewnątrz podczas tak wielkich upałów dla osób z obciążeniami mogą być tragiczne. Już niewielkie odwodnienie prowadzi do osłabienia, większe odwodnienie to spadek ciśnienia krwi, zasłabnięcia.

Dr Aleksandra Szymańska: Wręcz nawet może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet i życia. W sumie wielokrotnie zdarza się tutaj u nas w szpitalu, że taki pacjent zostaje przyjęty w bardzo ciężkim stanie, a nawet zdarza się, że nieprzytomny. Po dożylnym nawodnieniu jego stan diametralnie się poprawia, ale może się zdarzyć, że nie zdążymy, więc lepiej takich sytuacji unikać. Dla starszych pacjentów przyjęcia do szpitala są traumatycznym przeżyciem.

Dr Aleksandra Szymańska przypomina także o lekarstwach, które na stałe przyjmują pacjenci.

Dr Aleksandra Szymańska: Może uszkadzać wręcz te substancje i powodować później nieprawidłowe działania tych leków i też mieć niekorzystne konsekwencje dla zdrowia. Większość osób starszych jednak te leki zażywa na stałe i jeżeli gdzieś wyjeżdżają, też zabierają je ze sobą i żeby pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu, żeby były też właśnie przechowywane w miejscu suchym nie bezpośrednio nasłonecznionym. Jeżeli jest to możliwe, to raczej w temperaturze pokojowej do 25 stopni Celsjusza.

Te rady dotyczą oczywiście wszystkich, nie tylko osób starszych. Także ci, w sile wieku łatwo mogą się odwodnić. To bardzo niebezpieczne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj