Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lekarze rodzinni będą decydować o konieczności testu na koronawirusa?

Facebook Twitter

Nowa strategia jesiennej walki z pandemią ogłoszona przez Ministra Zdrowia wywołuje spore zamieszanie wśród lekarzy rodzinnych. To oni będą teraz decydować czy skierować pacjenta na test w celu potwierdzenia lub wykluczenia koronawirusa.

fot.DarkoStojanovic/pixabay.com

Na razie więcej jest pytań niż konkretnych wskazówek jak zorganizować pracę w przychodni.

Według tego co przekazał Minister Zdrowia ma być tak, że pacjent, który źle się czuje, najpierw w ramach teleporady kontaktuje się ze swoim lekarzem rodzinnym. Po około 5 dniach to on zdecyduje czy chorego skierować na test w kierunku COVID-19. Jeżeli wynik testu będzie ujemny, to pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ. Natomiast, jeżeli będzie pozytywny, to zostanie skierowany do szpitala.

Lekarze rodzinni z naszego regionu zastanawiają się czy to oni mają decydować o kwarantannie czy izolacji, a jeśli tak to jak sprawdzić czy chory rzeczywiście nie wychodzi ze swojego domu i przebywa w odosobnieniu. Co z rodzinami chorych? Bo jeśli pacjent dostanie L-4, a osoby które z nim mieszkają nie są pacjentami tego lekarza, kto im ma wystawić zwolnienie? Kontakt z powiatowymi stacjami sanitarnymi jest wciąż trudny, takie same kłopoty z dodzwonieniem się do sanepidu jak pacjenci, mają lekarze POZ. Lekarze przychodniach nie będą w stanie przyjąć tylu pacjentów ilu dotychczas. A sezon grypowy przed nami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj