Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lekcja Śpiewania Patriotycznego. 11 listopada na rynku w Cieszynie

Facebook Twitter

Lekcja Śpiewania Patriotycznego na rynku w Cieszynie dedykowana Józefowi Piłsudskiemu. Odbędzie się już po raz 20. z inicjatywy Komitetu Obywatelskiego Śląska Cieszyńskiego. Jest już gotowy śpiewnik przygotowany na tę okazję.

Patriotyczne śpiewanie w 2014 roku

Lekcje odbywają się od 10 lat dwa razy do roku, z okazji Konstytucji 3 maja oraz Święta Niepodległości. Bilans dziesięciolecia to: dwadzieścia pamiątkowych śpiewników, 331 wspólnie wyśpiewanych pieśni i piosenek.

Szanowni Państwo, pieśni patriotyczne są lustrem dziejów narodu, w którym odbito najważniejsze momenty w historii państwa. Ukazany jest w nich obraz kształtowania się rodzimej tożsamości i dumy kraju, za sprawą odniesień do najważniejszych wydarzeń historycznych. Z uwagi na skomplikowane i wielowymiarowe losy Rzeczypospolitej, na przestrzeni wieków powstały ich tysiące. Przywołują one zarówno ważne, radosne momenty, jak również trudne i smutne losy zniewolonej i okupowanej Polski. Opisują nie tylko historię, ale również emocje towarzyszące poszczególnym wydarzeniom. W czasach ich powstawania miały na celu wzmacnianie poczucia jedności w narodzie, dodawanie otuchy oraz wzywanie do walki.

Dzisiejszą XX Lekcja śpiewania patriotycznego, dedykujemy Józefowi Piłsudskiemu, jednemu z najwybitniejszych polskich działaczy niepodległościowych, żołnierzowi, politykowi, mężowi stanu, twórcy słynnych Legionów Polskich, Naczelnikowi państwa i pierwszemu marszałkowi Polski. Serdecznie zapraszamy do śpiewania
i współtworzenia wyjątkowej atmosfery tego podwójnie świątecznego dnia.

– pisze na wstępie do śpiewnika Janina Cichomska.

XX Lekcja Śpiewania Patriotycznego odbędzie się 11 listopada, w południe na cieszyńskim rynku.

Zobacz śpiewnik przygotowany na 11 listopada 2021 rok:Śpiewnik

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj