Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lekcje w szkołach do godz. 19.00? Nie ma innego wyjścia…

Facebook Twitter

Od nowego roku szkolnego w szkołach średnich w Rybniku lekcje mogą odbywać się nawet do godz. 19.00. Wydłużenie nauki będzie efektem kulminacji dwóch roczników: absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej.

Fot. pixabay.com

Dziś do klas ósmych w Rybniku chodzi 1344 uczniów, a do klas trzecich gimnazjów 1136 osób. Teraz będzie trzeba zorganizować im naukę. Mówi Katarzyna Fojcik Naczelnik Wydziału Edukacji:

Fojcik: Trzeba się liczyć z tym, że na pewno uczniowie będą kończyć lekcje później. Myślę, że do godz. 19.00 na pewno, zwłaszcza w tych najbardziej obleganych szkołach.

Radio 90: A o której będą się rozpoczynać? Możliwe, że o godz. 7.15 będzie ten pierwszy dzwonek?

Fojcik: Nie można tego wykluczyć, ale na takie bardzo organizacyjne rzeczy musimy jeszcze troszkę poczekać. (…) Na chwilę obecną nie przewidujemy, żeby uczniowie chodzili do szkoły w soboty.

W związku z kulminacją roczników zwiększona zostanie także ilość uczniów w klasach:

W szkołach ponadpodstawowych, tzw. średnich przyjmowaliśmy, żeby klasy nie były liczniejsze niż 28 dzieci. Liczymy się z tym, że w tym roku może być taka potrzeba, żeby te klasy były 30-osobowe. Ale nie chcemy dojść do absurdu, nie planujemy klas bardzo licznych. (…) To jest efekt reformy, bo jakoś musimy odpowiedzieć na zapotrzebowanie rodziców i umożliwić kształcenie uczniom.

W Rybniku największego obłożenia można spodziewać się w technikach i Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych. W tych placówkach brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych. W liceach sytuacja jest nieco lepsza, szczególnie w I czy w II LO, gdzie wygasają dwujęzyczne gimnazja.

W Jastrzębiu po wstępnej analizie przeprowadzonej przez Wydział Edukacji tamtejszego magistratu wynika, że szkoły są przygotowane na przyjęcie podwójnego rocznika, ale pod warunkiem, że lekcje będą prowadzone w systemie zmianowym, tzn. będą kończyć się o godz. 17.00, a nie o godz. 15.00.

Podobnie jest w Żorach: jak usłyszeliśmy w tamtejszym Urzędzie Miasta, zmianowość jest nieunikniona. Dobra wiadomość jest taka, że prawie wszystkie szkoły będą uczyć w swoich budynkach, wyjątkiem jest Zespół Szkół Budowlano-Informatycznych, on będzie korzystał też z budynku po Gimnazjum nr 2: obie placówki dzieli niewielka odległość: 300-400 metrów. W Żorach w czerwcu ostatnie klasy gimnazjów ukończy 605 osób, a ósme klasy szkoły podstawowej: 688. Do tego trzeba dodać młodzież spoza miasta, która przyjeżdża do Żor, by kontynuować naukę.

Przygotowane na przyjęcie podwójnego rocznika są też szkoły średnie w powiecie wodzisławskim. Tu szacuje się, że trzeba będzie zapewnić miejsce dla prawie 3 tysięcy absolwentów. Zajęcia lekcyjne nie będą trwały dłużej niż do godz. 18.00. Na terenie powiatu wodzisławskiego już trwa analiza tego, jak zorganizować komunikację zbiorową dzieci i młodzieży od września, tak by rozkład jazdy autobusów pokrywał się z godzinami prowadzonych zajęć.

W naszym regionie, jak wynika z zapewnień urzędników, nie bierze się pod uwagę organizowania lekcji w soboty.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024