Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lekkoatletyczne ME 2028 rozegrane zostaną na Stadionie Śląskim

Facebook Twitter

Stadion Śląski zorganizuje lekkoatletyczne Mistrzostw Europy w 2028 roku. Wtedy po raz pierwszy w historii organizacji tej imprezy będzie gościć w Polsce. Informację przekazano podczas dzisiejszej (30.05.) konferencji prasowej na Stadionie Śląskim, w której udział wzięli m.in. Dobromir Karamarinov p.o. Prezydenta European Athletics, Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego oraz dr Henryk Olszewski Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Stadion Śląski zorganizuje lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w 2028 fot. FB / Stadion Śląski

Stadion Śląski jako gospodarz Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce stanął na wysokości zadania i udowodnił, że jest godnym zaufania partnerem do organizacji tego typu imprez. Na ręce Pana Marszałka pragnę złożyć gratulacje oraz podziękowania za intensywną i bardzo owocną współpracę. Wspólnie udało nam się przygotować mistrzostwa, które są prawdziwym świętem królowej sportu. Jestem przekonany, że Stadion Śląski doskonale sprawdzi się również w nowej roli. Ten obiekt ma ogromny potencjał, który należy dobrze wykorzystać

– mówi Dobromir Karamarinov, p.o. Prezydenta European Athletics.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Dobromir Karamarinov p.o. Prezydenta europejskiej federacji, w 2027 r. jako wydarzenie testowe na Stadionie Śląskim odbędą się również Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.

Od sierpnia 2020 r. Stadion Śląski jest oficjalnie Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Niespełna miesiąc temu odbywały się tu Mistrzostwa Świata w Sztafetach. Dziś finałowy dzień zmagań o tytuł drużynowego mistrza Europy. Lekkoatleci pojawią się na obiekcie ponownie 20 czerwca podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego, a następnie 5 września w czasie Memoriału Kamili Skolimowskiej. Śląski już od trzech lat gości kolejne edycje tych międzynarodowych mityngów.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to zawody organizowane pod auspicjami europejskiej federacji już od 1934 r. Po raz pierwszy zawody tej rangi odbędą się w Polsce.
Gospodarzem przyszłorocznej edycji zawodów będzie Stadion Olimpijski w Monachium. W 2024 r. wydarzenie zorganizuje Rzym. Decyzją European Athletics lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy zagoszczą w Chorzowie w 2028 r.

Do tej pory Reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Europy w lekkoatletyce 54 razy sięgnęła po złoty medal. Pierwszym medalistom w barwach biało-czerwonych był Janusz Kusociński, który w 1934 r. zdobył srebro w biegu na 5 000 metrów. Najwięcej medali dla Polski, bo aż 10, wywalczyła Irena Szewińska startując w biegach sprinterskich i skoku w dal. Konkurencją, w której Polacy najczęściej triumfowali był rzut młotem. Aż 16 razy stawali na podium, z czego czterokrotnie złotą medalistką była Anita Włodarczyk, Ambasadorka Stadionu Śląskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024