Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Leśne Pogotowie. Śnieżna, mroźna zima źle wpływa na kondycję zwierząt

Facebook Twitter

Do Leśnego Pogotowia, jakie zbiera zwierzęta z naszego regionu, od początku roku do połowy stycznia trafiło już ponad 50 pacjentów: to sarny, łabędzie, różne ptaki wodne, kwiczoły, kosy itp. Sroga zima daje im się we znaki.

www.facebook.com/lesnepogotowie

Ciężka i mroźna zima źle wpływa na kondycję zwierząt. Długo utrzymująca się, zmarznięta pokrywa śnieżna utrudnia zwierzętom poruszanie się w celu poszukiwania pokarmu i wody.

– można przeczytać w mediach społecznościowych prowadzonych przez leśników. Zwierzęta, które nie potrafią sobie poradzić, trafiają do Leśnego Pogotowia. W Polsce działa kilkanaście ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt.

Trafiają tam z różnych powodów. Z połamanymi skrzydłami, wyciągnięte z sideł, pogryzione przez psy, te, które zatruły się trutką, te, które przejadły się rzepakiem (np. sarny), a czasem przemoczone i wycieńczone do granic możliwości.

Na profilu FB Lasów Państwowych opisana jest ostatnia interwencja Nadleśnictwa Świerklaniec:

Marta z leśnictwa Pniowiec zgłosiła, że znalazła w lesie wycieńczoną, zmęczoną i zziębniętą małą sarenkę. Strażnik leśny Robert zawiózł ją do Leśnego Pogotowia, prowadzonego przez Jacka Wąsińskiego, gdzie podjęto czynności mające na celu skuteczne postawienie sarenki na nogi.

www.facebook.com/NadlesnictwoSwierklaniec

Leśne Pogotowie prowadzone przez Jacka Wąsińskiego to miejsce, do którego trafią też potrzebujące pomocy zwierzęta z naszego regionu. Dział na terenie Nadleśnictwa Katowice. Od początku roku do połowy stycznia trafiło tam już ponad 50 pacjentów: to sarny, łabędzie, różne ptaki wodne, kwiczoły, kosy itp.

Sarenki pochodzą najczęściej z wypadków, gdzie nocą szukają bliżej drogi pożywienia i soli. Uważajmy na nie jadąc autem. Pogoda zrobiła się prawdziwie zimowa a spotkanie auta z sarną jest i dla niej i dla nas niebezpieczne. Łabędzie często są przemarznięte ponieważ pozostały na mniejszych zbiornikach gdzie woda zamarzła i nie mają dostępu do wody i jedzenia. Często również lądują na drogach, zimą z wysokości asfalt wygląda jak tafla wody i kończy się do dla nich tragicznie. Tak samo jest z innymi ptakami wodnymi jak mewy i perkozy które również trafiły do nas w ciągu ostatnich kilku dni.

www.facebook.com/lesnepogotowie

Leśne Pogotowie Jacka Wąsińskiego

Celem ośrodka jest niesienie pomocy dzikim zwierzętom – rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innego typu zdarzeń losowych, wymagających rehabilitacji względnie odchowania- w przypadku tych, które we wczesnym okresie życia zostały osierocone. Ośrodek jest przede wszystkim wspierany przez Nadleśnictwo Katowice, które współfinansuje działalność Leśnego Pogotowia, oraz przez RDOŚ Katowice, RDOŚ Kraków a także lokalne samorządy.

Czytaj także:

Zwłaszcza teraz pamiętajmy o zwierzętach ze schroniska. Jak możemy pomóc?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj