Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Letnia strefa kultury. To propozycja Rybnika na te wakacje

Facebook Twitter

Cztery miejsca w mieście, szereg wydarzeń, moc atrakcji. Lato zapowiada się koncertowo. Wakacyjny harmonogram kulturalnego powrotu po okresie pandemicznych ograniczeń stworzył Wydział Kultury wraz z rybnickimi instytucjami.

Na rynku, w okolicach bazyliki, w strefie Juliusza oraz na kampusie przez dwa wakacyjne miesiące będzie można uczestniczyć w artystycznych spotkaniach. Czekają koncerty, animacje, warsztaty, plenerowe dyskoteki, prelekcje i pokazy. Muzeum przygotuje prelekcje w klimacie lekarskim, a 8 sierpnia Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” zorganizuje spacer, który zakończy się kinem plenerowym w strefie Juliusz.

Rynek pełen muzyki

Za sprawą ogródków, które zajmują praktycznie całą powierzchnie rynku, powstała „naturalna widownia”. Dla widzów ustawiona zostanie scena, na której w każdą sobotę i niedzielę wakacji od 18.00 do 20.00 odbywać się będą minikoncerty lokalnych grup. W lipcu wydarzenie koordynować będzie Teatr Ziemi Rybnickiej. W tym czasie zagrają m.in. 6na6, The Farsk, Stonehenge, Fuzja i Lotharsi. W sierpniu za przedsięwzięcie, obejmujące organizację koncertów m.in. mażoretek, orkiestr i dj’ów, odpowiedzialny będzie Dom Kultury w Rybniku-Niedobczycach.

Rynek w Rybniku

Bazylika

Okolice Placu Jana Pawła II to miejsce, które za sprawą fontanny i placu zabaw… animuje się właściwie samo. Mimo tego Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach stworzy w tym miejscu rodzinną strefę sztuki i relaksu z animacjami, leżakami i muzyką. Chętnym zaproponowane zostaną zabawy i warsztaty dla dzieci oraz muzyczne występy na podeście, który mieści się na terenach zielonych między pl. Jana Pawła II, a placem zabaw. Atrakcje zaplanowano  4, 10 i 31 lipca oraz 1, 28 i 29 sierpnia.

Bazylika

Kampus

To dobrze znane rybniczanom miejsce ożyje w sierpniu za sprawą organizacji dużych wydarzeń. W programie m.in. ROW Car Show czyli wydarzenie motoryzacyjno-kulinarne ze zlotem foodtrucków (6 – 8 sierpnia), widowisko upamiętniające 100. rocznicę III Powstania Śląskiego (14, 15 sierpnia), Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego połączony z festiwalem piwa (21,22 sierpnia). Na zakończenie wakacji w planach organizacja… „Rybnickiej Majówki – Sierpniówki” (28, 29 sierpnia) – więcej szczegółów wkrótce (tradycyjna majówka została przełożona ze względu na obowiązujące przepisy uniemożliwiające organizację imprez masowych).

Kampus Rybnik

Strefa Julisza

Nowością będzie pokazanie otoczenia dawnego szpitala Juliusz z innej perspektywy. Planuje się zamknięcie ul. Klasztornej – od bramy wjazdowej na teren Zespołu Szkół Urszulańskich do ul. 3 Maja. To miejsce w każdą sobotę i niedzielę wakacji zamieni się w zielony ogródek letni z niesamowitym klimatem, a w wyznaczone soboty – w miejską plenerową dyskotekę. Wysokie kasztanowce ochronią ogródek przed rażącym słońcem i jednocześnie stworzą wyjątkową atmosferę. Na ulicy ustawione zostaną drewniane domki gastronomiczne, palety, leżaki i pufy. Zarząd Zieleni Miejskiej zadba o wystrój (donice z roślinnością, oświetlenie), Rybnickie Służby Komunalne uporządkują teren. Na ul. Klasztornej Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach pięć razy zorganizuje „silent disco” (17, 24 i 31 lipca oraz 7 i 14 sierpnia). To wydarzenie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jak sama nazwa wskazuje, impreza jest cicha – ale tylko dla osób trzecich. Każdy uczestnik otrzymuje na wejściu bezprzewodowe słuchawki, a na imprezie zazwyczaj gra dwóch lub trzech DJ’ów. Każdy uczestnik może wybrać, którego DJ’a w danym momencie chce słuchać.

W strefie Juliusza rybnickie muzeum zorganizuje ponadto cykl prelekcji i wystaw. Wystawy, prezentowane w pomieszczeniach dawnego Szpitala, będą  poświęcone tematowi rybnickiego szpitalnictwa:

• „Wojny Rybniczan” to wystawa poświęcona aspektom  życia ludzi, których losy splotły się z realiami II wojny  światowej
• „W cieniu wielkiej płyty” to fotograficzna wędrówka po Rybniku w czasach powojennej Polski i wielkiego rozwoju urbanistycznego
• „Rybnickie szpitale w ikonografii” to przegląd wybranych fotografii dokumentujących funkcjonowanie pięciu kompleksów szpitalnych z terenu Rybnika.

Muzeum przygotuje także prelekcje w klimacie lekarskim. Dyrektor Muzeum w Rybniku, dr Bogdan Kloch przypomni przeszłość i etapy powstawania Szpitala Juliusz, opowie o dziejach miejsc otaczających szpital oraz przybliży dzieje rybnickiego szpitalnictwa, którego bujny rozkwit przypadał na okres pomiędzy połową XIX wieku, a drugą połową wieku XX.

8 sierpnia, w ramach Letniej strefy kultury, Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” zorganizuje też spacer, który zakończy się kinem plenerowym w strefie Juliusz.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024