Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Letnia Szkoła Designu, czyli uporządkujmy przestrzeń publiczną

Facebook Twitter

Chodzi przede wszystkim o reklamowy chaos. Samorządy myślą o wprowadzeniu uchwały krajobrazowej. Wychodząc na przeciw tej tematyce, tegoroczna Letnia Szkoła Designu w Cieszynie będzie poświęcona właśnie takim zagadnieniom.

Warsztaty przygotowane przez Zamek Cieszyn to nie tylko szansa zdobycia unikalnych umiejętności pod okiem doświadczonych projektantów i wykładowców. Temat warsztatu wpisuje się w działania miejskie, zmierzające do wprowadzenia w Cieszynie uchwały krajobrazowej. Uczestnicy spotkają się z gośćmi specjalnymi. Będą m.in.: Agnieszka Łakoma, plastyk miasta Krakowa oraz Anna Syrokosz z Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta, odpowiedzialna za przygotowania do wprowadzenia uchwały krajobrazowej w Cieszynie. Letnia Szkoła Designu jest organizowana przy wsparciu projektu „Human Cities. Challenging the City Scale 2014-2018”.

Letnia Szkoła Designu odbędzie się od poniedziałku (9.07.) do czwartku (12.07.) na Zamku Cieszyn.

Prowadzący:
Marcel Benčík, Tomasz Bierkowski, Jacek Mrowczyk, Maria Prochaczek.

Informacje o prowadzących:

Marcel Benčík / ASP Bratysława, Katedra Komunikacji Wizualnej
Organizator międzynarodowej konferencji Kupė, dotyczącej projektowania graficznego. Juror międzynarodowego przeglądu najlepszych projektów dyplomowych „Graduation Projects”. Zajmuje się projektowaniem publikacji, identyfikacją wizualną oraz projektowaniem graficznym w architekturze. Twórca narodowego pawilonu Słowacji i Czech na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.

Tomasz Bierkowski / ASP Katowice, Wydział Projektowy, Katedra Projektowania Graficznego
Projektant i badacz komunikacji wizualnej, pracownik naukowo-dydaktyczny asp w Katowicach. Specjalizuje się w projektowaniu publikacji i systemów identyfikacji wizualnej. Regularnie publikuje teksty poświęcone typografii oraz komunikacji wizualnej, autor książek „O typografii” i „Solidaryca – fenomen komunikacyjny”. Prowadzi warsztaty projektowe w kraju i za granicą. Zajmuje się badaniem relacji między projektowaniem doświadczeń a typografią oraz wdrażaniem myślenia projektowego (design thinking).

Jacek Mrowczyk / ASP Katowice, RISD Providence
Projektant grafiki użytkowej, redaktor, kurator, pedagog. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Współtwórca i redaktor ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”, ukazującego się w latach 2001–2016. Autor artykułów i publikacji poświęconych grafice użytkowej (m.in. „Niewielkiego słownika typograficznego”, współautor książek „PGR. Projektowanie graficzne w Polsce”, „Historia projektowania graficznego”, redaktor książki „Piękni XX-wieczni. Polscy projektanci graficy” oraz współredaktor wyboru tekstów o dizajnie „Widzieć/Wiedzieć”. Pracuje w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykłada w uczelniach w kraju i za granicą, między innymi w Rhode Island School of Design w Providence (USA).

Maria Prochaczek / Muflon studio
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na Wydziale Filmoznawstwa oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Wydziale Projektowym. Wraz z Weroniką Mehr prowadzi studio projektowe – muflon studio. Specjalizuje się w komunikacji wizualnej. Tworzy projekty z zakresu informacji i identyfikacji. Wykorzystuje projektowanie, by wspierać inicjatywy, które korzystnie wpływają na rozwój społeczeństwa. Stale współpracuje z takimi organizacjami jak: TEDxKatowice, Fundacja Napraw Sobie Miasto, Czyste powietrze. Tworzy projekty z zakresu edytorstwa i komunikacji wizualnej dla instytucji takich jak: Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Śląskie, Zamek Cieszyn, Teatr Miejski w Gliwicach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj