StartKultura

Letnie Przygraniczne Wieczory Filmowe

Żelary – czesko-słowacki film fabularny z 2005 roku, w reżyserii Ondřeja Trojana, na motywach opowiadania Hanulka Jozy Květy Legátovej. Film został wyselekcjonowany jako oficjalny kandydat Czech do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego i otrzymał nominację.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 1943-1945. Młoda pielęgniarka Eliška i zakochany w niej lekarz działają w antyniemieckim ruchu oporu w Protektoracie Czech i Moraw. Kiedy Gestapo wpada na trop ich organizacji, Eliška otrzymuje nową tożsamość i już jako Hana wyjeżdża z pacjentem Jozą, któremu uratowała życie do małej górskiej wsi Żelary. W Żelarach musi wyjść za mąż za Jozę, aby miejscowa społeczność ją zaakceptowała i dostosować się do całkiem odmiennych warunków życia. Nieufność Hany wobec małomównego Jozy z czasem ustępuje miejsca głębokiemu uczuciu. Mieszkańcy wsi doceniają umiejętności byłej pielęgniarki, a miejscowa znachorka chętnie korzysta z jej pomocy. Wiosną 1945 do wioski wkraczają żołnierze Armii Czerwonej. Radosna libacja mieszkańców wioski z Rosjanami kończy się tragicznie.

Nazwa wsi Żelary jest całkowicie fikcyjna i nie istniała w rzeczywistości. Zdjęcia do filmu kręcono w rejonie Małej Fatry.

źródło: WIKIPEDIA

Zostaw komentarz