Lewy spirytus dla gliwickiego szpitala. Będzie służył lekarzom i chorym!
Alkohol pochodzący między innymi z przemytu ujawnionego przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej, w dobie pandemii koronawirusa będzie służył do przygotowania preparatów dezynfekujących powierzchnie. W sumie do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dostarczono tonę spirytusu. Placówka jest jedynym podmiotem leczniczym w woj. śląskim, który otrzymał z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach taką ilość spirytusu.

Zarekwirowany alkohol pochodzi ze spraw karno-skarbowych zakończonych orzeczeniem przepadku.
To oznacza, że będzie z powodzeniem wykorzystany do dezynfekcji powierzchni tam, gdzie jest to bardzo potrzebne czyli właśnie w placówkach medycznych
– podkreśla kom. Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.
Spirytus został starannie przygotowany do użytku w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, gdzie przeprowadzono niezbędne badania i analizy tak, aby zastosowanie w roli środka dezynfekującego było całkowicie bezpieczne.
Prezent od celników bardzo się przyda
– mówi dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Środki dezynfekcyjne stosowane w szpitalach muszą być kompozycją aktywnych czynników, które poradzą sobie z wirusami, bakteriami czy grzybami.
Niezwykle ważnym zagadnieniem jest kwestia starannej dezynfekcji powierzchni i sprzętu w codziennego użytku w szpitalu. Ze względu na zgromadzenie w stosunkowo niewielkiej przestrzeni wielu ludzi chorych i nosicieli patogenów chorobotwórczych, teoretyczna możliwość przeniesienia zakażenia jest zdecydowanie większa niż w środowisku pozaszpitalnym. Biorąc pod uwagę, że układ immunologiczny pacjentów jest mniej sprawne ze względu na schorzenia podstawowe, jak i zażywanie dużej ilości leków, takie nabycie zakażenia szpitalnego może być dla nich wręcz śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego dokładne sprzątanie mycie i dezynfekcja powierzchni codziennego użytku odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu przenoszeniu zakażeń pomiędzy pacjentami oraz między pacjentami a personelem. Aby powierzchnię wokół pacjent dokładnie zdezynfekowany zużywana jest bardzo duża ilość środków dezynfekujących każdego dnia.
– dodaje dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Czytaj także: