Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Liceum w Skoczowie zostanie wcielone do Zespołu Szkół Zawodowych

Facebook Twitter

Po dwóch latach od uchwały intencyjnej, liceum w Skoczowie przestaje być samodzielną placówką. Decyzją radnych powiatu cieszyńskiego od 1 września zostanie ono wcielone do Zespołu Szkół Zawodowych. Choć sprawa jest oczywista od długiego czasu, wciąż wzbudza duże emocje.

Restrukturyzacja szkół w powiecie to konieczność – argumentowała już dwa lata temu członkini zarządu powiatu odpowiedzialna za oświatę, Czesława Haczek:

Połączyć, to znaczy, do jednego obiektu przenieść te szkoły, ponieważ szkoła na Bajerkach jest dużym obiektem. Myśmy analizowali, czy też patrzyli, na wiele szkół i tylko ten jeden budynek może pomieścić jeszcze jedną szkołę. Dla dobra młodzieży, w jeden zespół. Tak robi wiele samorządów, żeby – przede wszystkim – zaoszczędzić na sprawach administracyjnych.

Wówczas swój sprzeciw zgłaszała także Beata Macura, reprezentująca Skoczów w radzie powiatu:

Ale dlaczego akurat przenosić liceum, które wrosło w życie? 20 lat funkcjonuje w Skoczowie. Dlaczego miasto ma zostać bez takiej prestiżowej szkoły, jaką jest liceum ogólnokształcące? A w Cieszynie będzie aż pięć liceów. Ja wiem, że będzie dalej od centrum… Ale ja się obawiam o młodzież, o plan zajęć… Jak oni będą się uczyć? Etatowo? Na godziny dopołudniowe? Poranne?…

Radna Macura obawia się również o młodzież spoza Skoczowa, która dotychczas dojeżdżała do liceum w mieście:

Weźmy tu jeszcze pod uwagę, że do liceum w Skoczowie uczęszcza także młodzież z Górek, z Brennej, z Chybia, z Drogomyśla. Przecież tamtejsza młodzież ma dużo bliżej do liceum do Skoczowa niż do Cieszyna. Do Skoczowa mają tańszy przejazd, mniej czasu zajmuje podróż, wiadomo chyba, że trzeba na wszystkie niedogodności patrzeć, wszystko wziąć pod uwagę.

Mimo oczekiwań części radnych do uchwały nie udało się wprowadzić zapisu, by uczniowie liceum mogli nadal korzystać z dotychczasowej siedziby przy ul. Bielskiej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023