Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lidia Grychtołówna tworzy fundację w Rybniku. Chce wspierać młodych artystów

Facebook Twitter

W wilii przy ul. Powstańców Śląskich 36 w Rybniku ma działać fundacja Lidii Grychtołówny. To miejsce, w którym kiedyś mieszkała światowej sławy pianistka. Artystka planuje utworzyć fundację, której celem będzie wsparcie dla młodych, zdolnych artystów, których nie stać na własny rozwój.

Stara willa w rejonie bazyliki od marca 2020 roku jest w rękach miasta, ma przejść remont, który będzie nadzorował Zakład Gospodarki Mieszkaniowej z Rybnika. Lidia Grychtołówna podkreśla swoje związki z Rybnikiem i chętnie wspomina swoje dzieciństwo w tym mieście:

Lidia Grychtołówna: Nie zdawałam sobie sprawy, że to jest bardzo trudny zawód, który sobie wybrałam. Jak miałam trzy lata, ktoś mnie zapytał kim chcesz być, jak będziesz duża? To odpowiedziałam – pianistką.

– mówiła Radiu 90 w kwietniu 2019 roku, gdy odsłaniano mural poświęcony Lidii Grychtołównie w Rybniku.


Cieszy mnie inicjatywa Lidii Grychtołówny – mówił w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Piotr Kuczera

Piotr Kuczera: Pani profesor zadeklarowała, że chce stworzyć fundacje, która będzie wspierać młode talenty z Rybnika, powiatu rybnickiego. To na pewno szansa i chciałbym tę szansę wykorzystać. Z drugiej strony też zrobimy wszystko, żeby budynek, który jest budynkiem zabytkowym, położonym bardzo blisko bazyliki, w dosyć centralnym punkcie miasta, żeby odzyskał swój blask.

Radio 90: Jak to będzie wyglądało w praktyce to wsparcie?

Piotr Kuczera: Jest taki pomysł, aby zapraszać znanych profesorów i by właśnie w tym budynku mieli zajęcia z uczniami, aby pojawiło się stypendium roczne.

Dodajmy, że Lidia Grychtołówna w 2017 roku została honorową obywatelką Miasta Rybnika.

Rybnik, to moje ukochane miasto, tutaj się urodziłam, tu były moje początki. W Rybniku zaczynałam się uczyć gry na fortepianie, najpierw u mojej matki, a potem czasie drugiej wojny światowej lekcje pobierałam u Karola Szafranka. Tu na cmentarzu komunalnym spoczywają moi rodzice, również mój mąż, Janusz Ekiert [red. redaktor i krytyk muzyczny, autor licznych publikacji muzycznych i książek].To tu, w tym mieście panuje doskonały klimat dla rozwoju młodych talentów, dlatego moim pragnieniem jest, żeby w Rybniku powstała „Fundacja Lidii Grychtołówny i Janusza Ekierta, której zadaniem będzie pomoc zdolnej, ale niezamożnej młodzieży. Chciałabym, żeby młodzi ludzie w tym mieście mieli wsparcie w swoim rozwoju, w udziale w konkursach, kursach, warsztatach czy w organizacji koncertów. Wsparcie dotyczyć może również młodych ludzi rozwijających się w innych dziedzinach sztuki.

– mówi Lidia Grychtołówna.

Miasto Rybnik w marcu 2020 roku zakupiło willę przy Powstańców Śląskich i planuje ją wyremontować, i przystosować do działania fundacji. Inwestycją będzie się zajmował Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

W przyszłości miasto zyska ładniejszą przestrzeń, wyremontowany, piękny budynek, a młodzi ludzie aspirujący do grona najlepszych pianistów uzyskają wsparcie na swój rozwój. Ponadto, będzie to dobre uzupełnienie działania naszej szkoły muzycznej, aktywnych w mieście stowarzyszeń muzycznych czy filharmonii

– podkreśla prezydent Piotr Kuczera

W przyszłorocznym budżecie miasto przeznacza w budżecie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej 100 tys. zł na przygotowanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej na remont budynku przeznaczonego na siedzibę fundacji.
Trwają ustalenia dotyczące rejestracji fundacji, podpisano już akt notarialny, który jest oświadczeniem woli Lidii Grychtołówny o ustanowieniu fundacji.

W marcu 2020 roku Miasto Rybnik odkupiło od prywatnego właściciela willę przy ulicy Powstańców Śląskich 36 za 990 tysięcy złotych.

***
Lidia Grychtołówna, urodzona 18 lipca 1928 w Rybniku, wybitna pianistka i pedagog.
To pianistka o słuchu absolutnym, która zdobywała laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Swój wybitny talent artystka prezentowała prawie we wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej. Koncertowała także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii.
Lidia Grychtołówna ma bardzo szeroki repertuar (od muzyki baroku do klasyków XX wieku), jednak szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.
Pianistka od 1986 do 2007 roku była profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji, gdzie prowadziła swoją klasę fortepianu. Jako uznany na świecie autorytet w dziedzinie pianistyki jest zapraszana do zasiadania w gremiach jurorów najbardziej cenionych konkursów muzycznych, w tym od 1980 roku Konkursów Chopinowskich w Warszawie oraz konkursów organizowanych za granicą.
Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz sukcesy w dziedzinie pedagogiki, Lidia Grychtołówna otrzymała wiele nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Między innymi jest laureatką czterech międzynarodowych konkursów: w 1955 zdobyła VII nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1956 – III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie, w 1958 – nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, w 1959 – nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rio de Janeiro.

31 maja 2017 r. otrzymała tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Rybnika”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj