Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lidia Moc Wolontariuszem Roku w Rybniku!

Facebook Twitter

To założycielka Spółdzielni Socjalnej "Z Ikrą" w Rybniku. Wybrała ją kapituła spośród wszystkich kandydatów zgłoszonych do nagrody w trzech kategoriach: wolontariat indywidualny, grupowy i pracowniczy. Statuetkę odebrała wczoraj (5.12.) w Międzynarodowym Dniu Wolontariatu na gali zorganizowanej w Domu Kultury w Chwałowicach.

Co mówi laureatka?

Emocje sięgnęły zenitu, ale bardzo się cieszę. Naprawdę doceniam to, że tak się stało, że dostałam ten tytuł Wolontariusza Roku 2018. To jest taka nadzieja, że jednak warto robić, warto pomagać i warto być przy tych ludziach, którzy potrzebują tego wsparcia.

Lidia Moc w wolontariacie jest od 8 lat, działa w rybnickim kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, a w kwietniu w Niedobczycach uruchomiła bistro „Z Ikrą”, w którym zatrudnionych jest 9 osób niepełnosprawnych:

Ja się też w to włączyłam, bo po prostu mi strasznie zależało na tym, żeby to powstało, żeby nasze dzieci miały możliwość zatrudnienia, kontynuowania tej swojej terapii zawodowej po warsztacie, a poza tym… miałam z tego frajdę. Angażowałam się przede wszystkim w prace porządkowe, później była potrzeba pomocy w kuchni, po prostu stałam przy patelni i smażyłam, czy gotowałam. Staram się przy okazji imprez, gdzie mają więcej pracy do wykonania, też im pomagać. (…) Ale radzą sobie, płacą wypłaty, wszystkie składki, to jest sukces dla nich! Nie jest łatwo, ale myślę, że będzie coraz lepiej.

Pracownicy bistra w grudniu liczą na dodatkowy dochód ze sprzedaży świątecznych uszek, w maju organizują komunie, a ich specjalnością są placki ziemniaczane. Wolontariusz Roku 2018 w Rybniku ma już następne marzenie:

Mieszkania wspomagane, to jest drugi taki cel, który po prostu leży mi bardzo na sercu, żeby je uruchomić. Tak, aby nasze dzieci mogły trafić w jakieś przyzwoite warunki. Dom Pomocy Społecznej to nie jest dobry wybór, przynajmniej nie w każdym przypadku, więc bardzo mi na tym zależy, aby te mieszkania wspomagane w Rybniku powstały.

W tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie „Oligos”, Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego i CRIS w kategorii „wolontariat indywidualny” laureatem został Kacper Biskup, angażujący się w wydarzenia organizowane w punkcie Halo!Rybnik; w kategorii „wolontariat grupowy” wyróżniono Koło Wolontariatu Mechanika z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Rybniku, a w kategorii „wolontariat pracowniczy” zwycięzcą została spółka DB Cargo Polska S.A. za program 'Kolej na pomaganie”.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022