Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Likwidacja PKM w Jastrzębiu. Czy będą problemy z kursami?

Facebook Twitter

Likwidacja Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu nie oznacza likwidacji Miejskiego Związku Komunikacyjnego. Po informacji o decyzji zarządu MZK-a w Jastrzębiu w sprawie wygaszania działalności firmy, której autobusy wożą pasażerów w wielu miejscach regionu, pojawiły się pytania właśnie o to, czy będą problemy z kursami.

Tłumaczy rzecznik Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu, Rafał Jabłoński:

Kiedy ja dzisiaj odbieram telefon od młodego człowieka, pasażera, który jedzie do szkoły i pyta mnie czy to oznacza, że komunikacja nie będzie funkcjonować, to oczywiście odpowiadam i Państwu, i jemu, że komunikacja będzie  funkcjonować, komunikacja będzie funkcjonować przynajmniej na takim samym poziomie, jak dotychczas. PKM jest tylko jedną z firm, które świadczą usługi dla Międzygminnego Związku Komunikacyjnego i te usługi na terenie Jastrzębia i okolicy przejmie firma WARBUS. Na terenie Czerwionki- Leszczyn i Żor, tam gdzie PKM do końca marca prowadzi komunikację, tam komunikację przejmie nowy przewoźnik wyłoniony w przetargu. Ten przetarg został już ogłoszony.

Przypomnijmy, że decyzja o likwidacji PKM-u zapadła jednogłośnie, wszystkie gminy uznały, że nie mogą już więcej dopłacać, by firma istniała:

PKM nie mógł już dźwignąć swoich kosztów, co miesiąc brakowało od 250 do 300 tysięcy złotych, zagrożone były płace, płacenie faktur, nie były już zapłacone składki ZUS, Urząd Skarbowy (…).

– dodaje Franciszek Dziendziel, wójt Pawłowic. Równocześnie samorządy należące do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego zdecydowały o przekazaniu 600 tysięcy złotych, by proces likwidacji mógł przebiegać w sposób łagodny i kontrolowany. Szczegóły mają być znane do połowy lutego.

Na razie wiadomo, czy kierowcy zatrudnieni w PKM-ie otrzymają ofertę pracy z firmy Warbus:

W PKM pracuje nico ponad 100 osób, głównie mówimy tutaj o kierowcach i każdy z kierowców, pracujący dzisiaj dla PKM otrzymuje ofertę pracy w firmie WARBUS. Firma WARBUS takich kierowców potrzebuje (…). Jeśli chodzi o pozostałych pracowników PKM, to oczywiście zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy z pracowników otrzyma wszelkie świadczenia przewidziane w tego typu sytuacjach, a więc w  przypadku zwolnień grupowych odprawy i inne świadczenia tym pracownikom zostaną wypłacone. 

– zapewnia Rafał Jabłoński. Pytanie tylko, czy kierowcy PKM-u będą chcieli przejść do pracy w firmie Warbus, bo przecież problemy zaczęły się w chwili, kiedy Warbus w 2015 roku przejął komunikację miejską na terenie Jastrzębia. Posłuchaj co mówi rzecznik Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu, Rafał Jabłoński:

I za te stawki PKM nie był w stanie realizować komunikacji. Do tego doszły koszty serwisowania autobusów i utrzymanie infrastruktury, która obecnie jest w bardzo złym stanie technicznym. Warunków umowy nie można zmienić do 2025 roku, dopiero wtedy ogłoszony zostanie nowy przetarg.

O procesie likwidacji PKM-u będzie też mowa na sesji nadzwyczajnej w jastrzębskim magistracie, jaką zaplanowano na poniedziałek (11.02.) na godzinę 15.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj