Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Linia miejska się sprawdziła, testy się zakończyły. Cieszyn planuje zakup niewielkiego autobusu

Facebook Twitter

Testy się zakończyły, teraz czas na podjęcie decyzji. Przez blisko dwa miesiące badano, czy niewielki autobus krążący po centrum miasta będzie cieszył się zainteresowaniem podróżnych. Jak wynika ze statystyk, 50 do 80 osób dziennie przejeżdżało linią śródmiejską.

fot. ZGK Cieszyn

Przy okazji badania zapotrzebowania na taką trasę, testowane były również niewielkie autobusy, które mogą przemieszczać się po wąskich uliczkach centrum Cieszyna. Jak mówi Radiu 90 burmistrz miasta:

Gabriela Staszkiewicz: Poważnie zakładamy zakup takiego pojazdu, idealnie, gdyby był elektryczny, ale koszty są bardzo duże. Różnica między autobusem elektrycznym a autobusem na diesel to jest czterokrotność, więc nawet taki 15-osobowy autobus elektryczny kosztuje ponad milion złotych. Taki autobus, który jeździ tutaj, to jest koszt 270-300 tysięcy złotych. Natomiast na pewno zastanawiamy się nad otwarciem takiej linii, bo widzimy, że jest zapotrzebowanie.

Zapotrzebowanie na linię jest i jak dodaje burmistrz miasta, najprawdopodobniej uda się ją na stałe wpisać do harmonogramu kursów od nowego roku:

Gabriela Staszkiewicz: Bardzo nam się sprawdza ta kwestia dojazdu pod szpital. To jest jeszcze trasa, która nam uruchamia pewne miejsca, które w Cieszynie były wykluczone – miejska brama, aleja Łyska. (…) Są też takie sygnały, że osoby, które od wielu lat nie miały okazji przebywać w tej części nad Olzą, teraz mogły sobie tam przejechać.

Końcem tego roku do Cieszyna trafią cztery nowe autobusy spełniające normę Euro 6, wiosną w mieście pojawią się dwa elektryczne, duże pojazdy.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021