Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

List w sprawie smogu. Jest prośba o odczytanie go z ambon

Facebook Twitter

Kobiety z Rybnika apelują w sprawie smogu. List Rybnickiej Rady Kobiet trafił do parafii z prośbą o odczytanie na zakończenie niedzielnych mszy.

Każdy z nas jest odpowiedzialny za podjęcie działań, których celem jest poprawa jakości powietrza. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato Si”, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog zawierający między innymi przykazanie „NIE ZABIJAJ”

– czytamy w liście. Rybnicka Rada Kobiet chce dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkanek i mieszkańców Rybnika, stąd prośba o odczytanie listu z ambon.

Chcemy dotrzeć z informacją o treści uchwały antysmogowej i z apelem o wspólną troskę, o zbiorowe zdrowie do jak najszerszego grona mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Dlatego zdecydowałyśmy się szukać wsparcia również poza głównymi kanałami informacyjnymi. Jesteśmy przekonane, że gdyby proboszczowie rybnickich parafii, a za ich namową również rybniccy parafianie, włączyli się we wspólną walkę ze smogiem – jeszcze w tym sezonie grzewczym przestalibyśmy się bać oddychać.

– mówi Monika Glosowitz przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet.

Rada Kobiet podczas spotkania inaugurującego jej działalność. fot.L.Tyl/ rybnik.eu

Uchwała antysmogowa jest prawem miejscowym i podaje konkretny harmonogram dotyczący wymiany starych kotłów węglowych w zależności od tego, jak długo kotły są użytkowane. Mieszkańcy Śląska mają obowiązek wymienić kotły węglowe starsze niż 10-letnie i nieposiadające tabliczki znamionowej do końca 2021 roku. Niezastosowanie się do zapisów uchwały będzie skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 5 000 zł.

Treść listu:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj