Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lista wstydu Polskiego Alarmu Smogowego. Wójt Jejkowic odpowiada kto powinien się wstydzić

Facebook Twitter

Lista wstydu Polskiego Alarmu Smogowego. Na niej 36. śląskich gmin, które nie zgłosiły chęci zawarcia porozumienia w sprawie realizacji Programu Czyste Powietrze w ramach pakietu zachęt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Umowy można zawrzeć do środy 15 września. Na liście między innymi Jejkowice, Pawłowice, Rudnik, Ustroń, Brenna czy Wisła. Mówi Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika:

Emil Nagalewski: Nie chodzi tak do końca o to żeby wytykać palcami, tu bardziej chodzi o to, by zwrócić uwagę na to, że są pieniądze i dodatkowe zachęty. Chodzi o to, by w tych gminach które jeszcze nie podpisały tego porozumienia, żeby to zrobiły, by powstały punkty konsultacyjne programu Czystego Powietrza, żeby ten program był bliżej ludzi, by był łatwo dla nich dostepny.

Do wejścia uchwały antysmogowej pozostało coraz mniej czasu. Przepisy zakazujące opalania tzw. kopciuchem wchodzą w życie 1 stycznia przyszłego roku

– przypomina nasz rozmówca:

Emil Nagalewski: To na pewno niepokoi, wiemy że problem smogu w województwie śląskim występuje najsilniej w całej Polsce. Od 1 stycznia wchodzi ten pierwszy ważny termin uchwały antysmogowej, nie będzie można używać najstarszych kopciuchów. Mieszkańcy tego województwa najpilniej potrzebują punktów konsultacyjnych, zachęt i wszelkiej pomocy, która może im ułatwić przejście przez ten trudny proces wnioskowania o dotacje na wymianę źródeł ciepła.

Arkadiusz Żabka pytał wójta Jejkowic dlaczego gmina nie porozumiała się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie powstania punktu realizującego program Czyste Powietrze:

Radio 90: Czy nie wstyd panu znaleźć się na liście wstydu?

Marek Bąk: Absolutnie nie wstyd mi znaleźć się na liście wstydu z jednego prostego względu, u nas punkt konsultacyjny funkcjonuje już wiele miesięcy, nawet przed tym niż stało się to modne wyszliśmy na przeciw naszym mieszkańcom i uruchomiliśmy taki punkt, funkcjonuje on dwa razy w tygodniu zawsze po godzinach pracy urzędu, żeby mieszkańcy mieli szansę przyjść i z niego skorzystać.

Radio 90: Gmina podpisała umowę z WFOŚ?

Marek Bąk: Nie, gmina nie podpisała z prostego względu, dlatego że warunki początkowo nie zachęcały gminy. Nasz punkt działa 3 godziny dziennie, czyli dwa razy w tygodniu to około 6 godzin, minimalny wymóg WFOŚ to jest 10 godzin, a dla nas to jest za dużo. Poza tym nie chcieliśmy zmieniać tej koncepcji, która była od samego początku, czyli tego Gminnego Punktu Konsultacyjnego, mamy dobrego fachowca jeżeli chodzi o pozyskiwane środków z Czystego Powietrza, więc nie widzieliśmy zasadności żeby takie porozumienie podpisywać.

Na dowód sprawnie działającego punktu w ramach programu Czyste Powietrze wójt Jejkowic, Marek Bąk przedstawia dane dotyczące wymiany pieców:

Marek Bąk: Myślę, że wstyd powinno być tym osobom które zamieszczają takie informacje, bo są one nierzetelne. Możemy się pochwalić, że w pierwszym kwartale tego roku gmina Jejkowice znalazła się na 10. miejscu jeżeli chodzi o aktywność w programie Czyste Powietrze. Myślę, że to najlepiej świadczy o Jejkowicach i efektywności tego punktu konsultacyjnego. Mogę również podać kwoty jakie udało się naszym mieszkańcom pozyskać z tego punktu, do miesiąca czerwca tego roku nasi mieszkańcy już pozyskali z Czystego Powietrza ponad 600 tysięcy złotych, proszę pamiętać, że mówimy o gminie która liczy raptem 980 gospodarstw.

Lista 36 gmin w woj. śląskim, które nie mają podpisanego porozumienia w ramach realizacji programu Czyste Powietrze i nie wyraziły takiej chęci (Dane pochodzą z NFOŚiGW).

1. BRENNA, pow. cieszyński
2. BUCZKOWICE, pow. bielski
3. CHEŁM ŚLĄSKI, pow. bieruńsko-lędziński
4. CIASNA, pow. lubliniecki
5. CZĘSTOCHOWA, mnpp
7. DĄBROWA GÓRNICZA, mnpp
8. DĘBOWIEC, pow. cieszyński
9. GIERAŁTOWICE, pow. gliwicki
10. GOLESZÓW, pow. cieszyński
11. HAŻLACH, pow. cieszyński
12. HERBY, pow. lubliniecki
13. JASIENICA, pow. bielski
14. JEJKOWICE, pow. rybnicki
15. KAMIENICA POLSKA, pow. częstochowski
16. KOBIÓR, pow. pszczyński
17. KOZIEGŁOWY, pow. myszkowski
18. KRUPSKI MŁYN, pow. tarnogórski
19. LĘDZINY, pow. bieruńsko-lędziński
20. LIPOWA, pow. żywiecki
21. MIASTECZKO ŚLĄSKIE, pow. tarnogórski
22. MIERZĘCICE, pow. będziński
23. MSTÓW, pow. częstochowski
24. OLSZTYN, pow. częstochowski
25. OŻAROWICE, pow. tarnogórski
26. PAWŁOWICE, pow. pszczyński
27. POCZESNA, pow. częstochowski
28. PORĄBKA, pow. bielski
29. RĘDZINY, pow. częstochowski
30. RUDNIK, pow. raciborski
31. SOŚNICOWICE, pow. gliwicki
32. TARNOWSKIE GÓRY, pow. tarnogórski
33. TYCHY, mnpp
34. USTROŃ, pow. cieszyński
35. WILKOWICE, pow. bielski
36. WISŁA, pow. cieszyński

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj