Listopad to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Najwyższy czas się zbadać
Najwyższy czas się zbadać. Listopad to na całym świecie miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, to zapoczątkowana w Australii akcja społeczna pod nazwą Movember. Polega na zapuszczaniu wąsów, które mają przypominać wszystkim o konieczności badań i promowaniu profilaktyki "męskich nowotworów".
Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem
Kampania jest międzynarodowa, swoim zasięgiem objęła większość krajów. Trafiła także kilka lat temu do Polski. Mówi onkolog kliniczny z rybnickiego szpitala:
Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik: Listopad to ważny miesiąc dla pacjentów onkologicznych, ważny miesiąc dla mężczyzn. W listopadzie należy motywować mężczyzn do profilaktyki, pamiętajmy o nowotworach urologicznych, nowotworach jądra, nowotworach prostaty. Więc tak jak październik był miesiącem profilaktyki raka piersi i tutaj motywowaliśmy wszystkie kobiety do badań profilaktycznych, tak w listopadzie pamiętajmy o naszych bliskich mężczyznach.
Mężczyźni badają się niestety rzadko, a są mocno narażeni na choroby nowotworowe
– dodaje Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik:
Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik: Mężczyźni, jeżeli chodzi o swój styl życia, to naprawdę stosują często nieprawidłową dietę, częściej używają używek, a jednak wiemy, że dużo rzadziej zgłaszają się na badania profilaktyczne. Jeżeli chodzi o profilaktykę raka prostaty, to ok. 10% mężczyzn aktywnie się bada, a profilaktyka raka jądra takie są badania, to podejrzewa się, że nawet mniej niż 1% mężczyzn wykonuje takie badanie regularnie.
Badanie powinno wykonywać się regularnie – podkreśla nasza rozmówczyni. Można to zrobić samemu, a w razie wątpliwości należy później zgłosić się do lekarza:
Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik: To jest badanie palpacyjne jąder, najlepiej wykonywać je raz w miesiącu. Bardzo dobrze jest je wykonać w trakcie kąpieli, np. żeby to było analogicznie do badania piersi u kobiet.
W diagnozowaniu chorób pomaga także specjalistyczne badanie krwi. A regularne przeprowadzanie badań świadczy o dojrzałości mężczyzny. Do ich przeprowadzania powinni motywować bliscy:
Katarzyna Kryszczyszyn-Musialik: Powinno nam zależeć na naszych bliskich i motywować ich do badań. Teraz jest dużo takich kampanii, które pokazują, że męskość to także jest badanie się, nie tylko zaciskanie zębów i stwierdzenie, że nic nie boli, wszystko przetrzymam, tylko jednak, żebyśmy popularyzowali taki wzór mężczyzny, który jest odpowiedzialny za swoje zdrowie, a tym samym jest odpowiedzialny za swoją rodzinę i wykonuje regularnie badania.
Dodajmy, że w Polsce w 2020 roku ponad 72 tysiące mężczyzn zachorowało na nowotwory złośliwe. To potwierdza, że trzeba regularnie się badać. Im szybciej wykryty nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie.
Czytaj także:
- Październik miesiącem walki z rakiem. Konferencja i badania w Rybniku
- Mammografia w Radlinie. Drogie panie sprawdźcie swoje zdrowie!