StartKultura

Literacki Juliusz po raz czwarty

Nagroda wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury. Zgodnie z zapisami zmienionego regulaminu, od tego roku nagroda będzie przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku ubiegłym.

Laureatem corocznej Nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tyś. zł.

Mam nadzieję, że zawężenie literackich wyborów do gatunku, jakim jest biografia zwróci większą uwagę na tę nagrodę w Polsce, choćby dlatego, że będzie to pierwsza tego typu nagroda w kraju. Jednocześnie mam nadzieję, że zainteresuje nie tylko wydawnictwa i ekspertów z dziedziny literatury ale zwróci również uwagę tych najważniejszych, czyli czytelników – komentuje prezydent Piotr Kuczera.

Wzięliśmy też pod uwagę fakt, że biografie są bardzo chętnie czytane. Być może dlatego, że czymś naturalnym jest ciekawość dotycząca cudzego życia, pewnego rodzaju podglądanie przez „dziurkę od klucza” jest atrakcyjne dla czytelnika. W cudzym życiu szukamy też inspiracji, porównania, to okazja również do przywracania pamięci o postaciach historycznych, wyjątkowych – podsumowuje prezydent.

Dotychczasowi laureaci Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”:

  • 2016 – Małgorzata Czyńska „Kobro. Skok w przestrzeń”
  • 2017 – Monika Muskała „Między Placem Bohaterów, a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”
  • 2018 – Robert Rybicki „Dar Meneli”

Propozycje do Nagrody należy przesyłać na adres: Urząd Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik, z dopiskiem „Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz” oraz z wypełnioną kartą zgłoszenia, stanowiącą załącznik do regulaminu.

Do zgłoszenia należy załączyć dziesięć egzemplarzy książki zgłaszanej do Nagrody, z których pięć zostanie przeznaczonych dla Członków Kapituły do prac związanych z wyłonieniem laureata konkursu, a pozostałe zostaną przekazane Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku.

Regulamin i karta zgłoszenia: TUTAJ.

Zostaw komentarz