Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Lniane maseczki alternatywą dla bawełny

Facebook Twitter

Maseczki z lnu jako alternatywa dla maseczek z bawełny. To maseczki rekreacyjne, które mają przynieść ulgę wszystkim okularnikom i osobom, które w tych bawełnianych po prostu się duszą. Do tego pozwalają spełnić obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Na własne potrzeby uszyła je Dorota Zygmunt, na co dzień pracująca w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rybniku:

Dokonałam zakupu większej ilości masek bawełnianych przekonana o tym, że po prostu należy je nosić i dokonałam zakupu dla całej rodziny. No i po pierwszym spacerze z psem wróciłam do domu zmęczona, zdyszana, zasapana i stwierdziłam: nie- mam pół szafy lnu i ja będę się dusić w bawełnie? W życiu! Uszyłam parę masek, dałam je do przetestowania mężowi, któremu parują okulary, jak chodzi w masce. Przyznał, że pomimo tego, że nie był zbyt chętny do testowania tego lnu, nie wierzył w jego właściwości, to ta przychylność jego jest większa z dnia na dzień, więc mnie to bardzo cieszy.

Osób, które chcą testować uszyte przez nią maseczki jest coraz więcej. Dorota Zygmunt przekonuje, że len to materiał, który świetnie nadaje się właśnie do tego celu i świetnie wygląda:

Ja jestem wielbicielką lnu. Mnie ta cecha, że on się gniecie, nie przeszkadza. Uważam go za jego naturalny urok. Akurat len, z którego wykonane są moje maski, to jest kresz lniany, czyli on nie jest gładkim lnem, tylko jest to materiał naturalnie pognieciony. Nawet powinno się go prać w formie skręconej, żeby to naturalne wygniecenie zostało, to stanowi jego charakter. To jest len pościelowy, zmiękczany mechanicznie, nie są używane do tego celu żadne środki chemiczne […]. Len uwielbia się prać. Pranie lnu powoduje, że jego żywotność się wydłuża, len można prasować w wysokiej temperaturze, więc ja zalecam.

Len pozwala skórze oddychać także w upalne dni:

Jest bardzo przewiewnym materiałem, przewiewność to jest jego naturalna cecha/zaleta. Co więcej, jego naturalną zaletą jest wysoka higroskopijność. Polega to na tym, że len potrafi wchłonąć bardzo duże ilości wilgoci, nie sprawiając przy tym wrażenia mokrego. To oznacza, że to, co wydychamy, czy „nie daj Boże”- kichniemy, zatrzyma się na powierzchni maseczki lnianej, ponieważ tak, jak mówię, jego właściwości higroskopijne są bardzo wysokie, więc jest to taka naturalna bariera, że on tę wilgoć zatrzyma na sobie.

Jak wyglądają takie lniane maseczki możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj