Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lodówka społeczna: Odwiedzamy jadłodzielnię przy Zebrzydowickiej w Rybniku

Facebook Twitter

Lodówka społeczna po świętach była pełna. Nowe miejsce jadłodzielni w Rybniku przy ulicy Zebrzydowickiej zdaje egzamin.

Lodówka społeczna działa tam od ponad miesiąca, wcześniej zlokalizowana była na terenie parafii ojców franciszkanów. Jak sprawdził nasz reporter Arkadiusz Żabka coraz więcej ludzi dzieli się jedzeniem, które zostało po świętach. Mówi Krystyna Pawleta z Fundacji „Byle do Wiosny”:

Krystyna Pawleta: Dzisiaj we wtorek, jak przyszłam tutaj na dyżur, w lodówce było dosyć dużo produktów. Nawet część produktów żeśmy tutaj przynieśli do naszej lodówki, żeby po prostu w innym terminie, kiedy nic nie będzie, żeby to też tam przekazać osobom potrzebującym. Przed chwilą byłam, już zostało to zabrane, także cieszymy się, że to działa, że to ludzie przynoszą, a osoby potrzebujące biorą to do domu. Produkty były ładnie opisane, też były naklejki co to jest, była data, także to też jest bardzo ważne dla nas.

Radio 90: Czyli zdajemy egzamin?

Krystyna Pawleta: Zdajemy egzamin.

Jadłodzielnia funkcjonuje przy tzw. „Wspólnym stole” miejscem, w którym każdy może przygotować ciepły posiłek i go zjeść. Na miejscu pracują wolontariusze, w większości to seniorzy:

Krystyna Pawleta: Idzie to w dobrym kierunku i rzeczywiście po tych paru miesiącach dalej jest to tak, jak to sobie zakładaliśmy, żeby tutaj przychodzili wolontariusze przygotowywać posiłki dla osób potrzebujących, a potem przychodzą osoby potrzebujące, które z tych posiłków korzystają. Dzisiaj gotujemy zupę porowo-kapuścianą, dlatego że takie produkty akurat tutaj były do przerobienia. Została jeszcze biała kiełbasa ze świąt, więc też ją na pewno tam do tej zupy wrzucimy, żeby była pożywniejsza. Rąk do pomocy nie brakuje, ja jestem bardzo zadowolona z moich seniorów wolontariuszy, zawsze można na nich liczyć. Dzisiaj jest wtorek po świętach, mogli wolontariusze odpoczywać w domu, chodzić na spacery, ale jednak przyszli tutaj wspomóc.

Robimy to dla przyjemności i towarzystwa- mówią zgodnie rybnickie seniorki:

lodo1104_3c

Warto dodać że Wspólny Stół pierwszego dnia świąt odwiedziło około 40 osób, w Wielkanocy Poniedziałek było to około 30 potrzebujących.

Czytaj także:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj