StartWiadomości Wiadomości dnia

Lokalni politycy przeciw budowie kopalni Paruszowiec

Jak już was informowaliśmy, temat budowy kopalni wrócił bo Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przygotowuje raport dla tej inwestycji:

Jesteśmy tym głęboko zaniepokojeni, dlatego chciałbym zapytać po pierwsze Pana Premiera, czy to jest jego element walki ze smogiem, po drugie jak postrzega współpracę i Elektrownię Rybnik i Kopalnie Chwałowice bo przecież to są dwie spółki Skarbu Państwa i to jest tylko i wyłącznie w gestii i decyzji rządu, czy złoża Paruszowiec będzie eksploatowany przez kopalnię Chwałowice bo ta miałaby się tym zająć no i dlaczego nie uwzględnia obaw mieszkańców, którzy są zaniepokojeni tym, że ten teren przepiękny, rekreacyjny będzie tak naprawdę zdewastowany bo nie łudźmy się, wszędzie, gdzie są kopalnie tam mamy do czynienia ze szkodami górniczymi.

Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Grzegorz Wolnik zwraca uwagę, że domy w tej rybnickiej dzielnicy nie są przygotowane na eksploatację górniczą:

Tu nie ma, ani jednego domu zabezpieczonego na szkody górnicze. Mieszkańcy się obawiają i mają do tego pełne prawo. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy np. do Knurowa na Szczygłowice, żeby zobaczyć jak wyglądają tereny, gdzie wybierany jest węgiel pod doliną rzeki bo tam jest Bierawka, tutaj mamy Rudę i plus całą masę innych drobnych cieków. Zakłócenie stosunków wodnych, będzie tutaj po prostu absolutnym koszmarem, a wiadomo z dokumentów, że posiadanie terenów ma być nawet do 15 metrów, dlatego ja jako mieszkaniec, ale również jako lokalny polityk, będę zdecydowanie protestował przeciwko otwieranie nowej kopalni.

Niepokojące jest również to, że jako samorządowcy nic nie możemy w sprawie zrobić – dodaje Grzegorz Wolnik:

My jako samorządowcy również jesteśmy zaniepokojeni z jednej prostej przyczyny, że jesteśmy wykluczeni na dobrą sprawę z procesu decyzyjnego bo nasze są tylko opinię. Opinię są niewiążące dla ministra, w związku z tym sprawa jest naprawdę poważna.

Dodajmy, że plany budowy kopalni Paruszowiec spotkały się też z protestem mieszkańców, jak i samych władz Rybnika.

Czytaj również: Rybniczanie mówią NIE budowie kopalni Paruszowiec

Zostaw komentarz