Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zmienia siedzibę

Facebook Twitter

Do końca tego tygodnia jeszcze z Gliwic, od przyszłego – z Kaniowa k. Bielska-Białej. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przenosi się do tymczasowej siedziby.

Fot. FB/GOPR Beskidy

Ma to związek z pracami, które są wykonywane w Aeroklubie w Gliwicach, a także planami budowy nowej siedziby dla lekarzy, pilotów Lotniczego Pogotowia

– wyjaśnia Radiu 90 Marek Maślanka, dyrektor LPR w regionie południowym.

Zmiana bazy z Gliwic na Kaniów jest związana z pracami, jakie dzieją się na terenie Aeroklubu Gliwickiego. I tym, żę ostała nam wypowiedziana umowa na obecność na terenie aeroklubu. Musieliśmy poszukiwać nowej lokalizacji. Dzięki przychylności Władz Bielskiego Parku Technologicznego jesteśmy w trakcie przenosin, udało się nam tę bazę przygotować do uruchomienia w nowej, tymczasowej lokalizacji do czasu wybudowania docelowej bazy na lotnisku na Muchowcu.

Szacunkowy czas dotarcia śmigłowca z tymczasowej bazy w teren górski zajmie około 7-10 minut. To szansa na sprawniejsze akcje i jeszcze szybsze przekazanie poszkodowanego do szpitala, co w wielu przypadkach ma ogromne znaczenie. To cieszy GOPR-owców. Czy śmigłowiec na stałe będzie stacjonował w Kaniowie? – chcieliby tego też samorządowcy z terenów podgórskich.

Zdecydowanie tak twierdzą, jest wiele miejsc w Polsce, w których te potrzeby są. Oczywiście je analizujemy. Sama decyzja co do lokalizacji bazy stałej czy docelowej oczywiście zależy od naszego organu założycielskiego, czyli Ministerstwa Zdrowia i wiąże się bezpośrednio z możliwością pozyskania rezerwy sprzętowej na taką dodatkową bazę i finansowania takiej bazy.

Śmigłowiec LPR w Kaniowie ma stacjonować przez rok. Od wtorku (10.12.) może także lądować na nowym lotnisku w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022