Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Lotnisko, nowe oddziały – inwestycje w cieszyńskim Szpitalu Śląskim [FOTO]

Facebook Twitter

Szpital Śląski - wczoraj była pierwsza rocznica uruchomienia lądowiska dla helikopterów ratunkowych i okazja do podsumowania inwestycji z ostatnich lat w cieszyńskiej placówce. Dokładnie rok funkcjonuje już nowoczesne, całodobowe lądowisko dla helikopterów medycznych, które jednocześnie jest najwyżej położonym na budynku szpitalnym lądowiskiem w Polsce. To doskonała okazja, by podsumować jego dotychczasową działalność, a także przypomnieć o innych inwestycjach, których w ostatnich latach podjęła się cieszyńska placówka.

Inwestycji było wiele. M.in. modernizacja SOR, instalacja fotowoltaiczna, budowa kontenerowej pracowni TK i RTG czy uruchomiony w grudniu br. kompleks leczenia chorób zakaźnych, gruźlicy i chorób płuc. Jak pokazuje praktyka, inwestycje te współgrają ze sobą i uzupełniają się, gwarantując szeroką i kompleksową ofertę medyczną dla pacjentów, nie tylko z powiatu cieszyńskiego.

Lądowisko, które ratuje życie

Dotychczas, dzięki lądowisku, personel Szpitala Śląskiego uratował życie kilkudziesięciu osobom, które w szybki i bezpieczny sposób mogły zostać zaraz po wylądowaniu śmigłowca przewiezione na zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy, lub w przypadku niemożliwości leczenia w naszym szpitalu, były transportowane do ośrodka o wyższej referencyjności. Każdy SOR w Polsce, według przepisów Ministerstwa Zdrowia, musi do dnia 01.01.2021 r. być wyposażony w lądowisko dla helikopterów medycznych. Cieszyński Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela rocznie pomocy ponad 33 tys. pacjentów, dlatego Szpital nie mógł zrezygnować z tego przedsięwzięcia. Inwestycja ma ogromne znaczenie, z uwagi na potrzeby zdrowotne i życie pacjentów, ponieważ brak lądowiska poskutkowałby zamknięciem SOR i przekształceniem go w Izbę Przyjęć, co spowodowałoby znaczne ograniczenie udzielanych świadczeń, a w kolejnym kroku ograniczenie ilości oddziałów szpitalnych oraz redukcję zatrudnienia.

Lądowisko wyniesione na dachu pawilonu łóżkowego to koncepcja najbezpieczniejsza zarówno dla pilotów, jak i pacjentów, Jest ono otwarte całodobowo. Piloci LPR w ciągu 10 miesięcy (w marcu i kwietniu ze względu na COVID-19 loty nie odbywały się) lądowali na nim już ponad 20 razy, chwaląc jego usytuowanie. Dodatkowo, miały miejsce również lądowania szkoleniowe, podczas których piloci, dzięki nowoczesnemu wyposażeniu lądowiska sami włączali oświetlenie nocą, nie angażując w to personelu Szpitala Śląskiego.
W ocenie pilotów LPR jest to jedno z najlepszych lądowisk w Polsce. Jego usytuowanie, brak przeszkód terenowych oraz wykluczenie obecności osób postronnych oceniają jako niewątpliwe atuty, które podkreślali już podczas jego otwarcia.

– Taka lokalizacja jest dla pilotów najwygodniejsza i najbezpieczniejsza, a właśnie bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Można powiedzieć, że piloci kochają lądowiska zlokalizowane na dachach, co minimalizuje ryzyko związane z lądowaniem między budynkami

– oceniał wówczas Leon Góra, wieloletni pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, obecnie kontroler lądowisk.

– Inwestycja ta to również szereg innych korzyści: poprawa jakości udzielanych świadczeń w SOR czy pełne zabezpieczenie budynku Pawilonu Łóżkowego pod kątem przeciwpożarowym, co eliminuje zagrożenie wyłączenia z użytkowania budynku, w którym znajduje się większość oddziałów szpitalnych. Ponadto, uruchomienie lądowiska poskutkowało również przeprowadzeniem szeregu innych prac modernizacyjnych, zwiększeniem wysokości ryczałtu na SOR oraz trwałym wpisaniem naszej placówki do aktualnej i przyszłej sieci podstawowego zabezpieczenia szpitalnego – podsumował Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (działanie 9.1. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Szpital Śląski w ostatnich latach konsekwentnie się rozwija

Budowa lądowiska to niejedyna inwestycja ostatnich lat. W 2018 r. prawie 1,5 miliona złotych zostało przeznaczonych na zakup nowoczesnego sprzętu i prace modernizacyjne w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Śląskiego. Środki na tę inwestycję przekazane zostały przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także przez Powiat Cieszyński.

– Zarówno pacjenci, jak i pracownicy bardzo chwalą zmodernizowany SOR, w którym znalazła się nowa przeszklona rejestracja i wyposażenie poczekalni dla pacjentów. SOR wyposażono w nowoczesny sprzęt medyczny oraz elementy wyposażenia, w tym: aparat rtg, usg oraz aparaty EKG, defibrylator, kardiomonitory, pulsoksymetry, ciśnieniomierze, gazometr, stół zabiegowy i inne urządzenia medyczne

– wylicza Adam Śliż, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych Szpitala i dodaje

– Posiadamy również nową zabudowę meblową, kozetki, łóżka i wózki transportowe. Wszystko dostosowane jest do ratowania życia i zdrowia.

Szpital Śląski dba o środowisko naturalne

Również w 2018 roku, szpital uruchomił instalację fotowoltaiczną, pozyskując dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 600 000 zł. W przeciągu dwóch lat system fotowoltaiczny pozwolił zaoszczędzić Szpitalowi Śląskiemu już ponad 140 tys. złotych. Co więcej, instalacja stale przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, a to wpływa na jakość powietrza w regionie cieszyńskim.

Kontenerowa pracownia TK i RTG diagnozuje COVID-19 w 30 minut

W obliczu zagrożenia koronawirusem, Szpital Śląski uruchomił w tym roku nową, kontenerową pracownię diagnostyki obrazowej, wyposażoną w wysokiej klasy tomograf komputerowy oraz aparat RTG.

– Wartość kontenerowej pracowni diagnostyki obrazowej wynosi prawie 2,5 mln. To ogromna inwestycja, która okazała się bardzo przydatna w okresie walki z pandemią

– mówi Joanna Pawełek, Zastępca Dyrektora ds. Finansowych Szpitala Śląskiego. Obecnie, sprzęt wykorzystywany jest głównie do badań pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Pozwala to już na wczesnym etapie rozpoznać zakażenie COVID-19, nawet u pacjentów, którzy mają niewielkie objawy. Tomografia komputerowa może być wykonana i oceniona przez specjalistę radiologa zaledwie w ciągu 30 minut. To skutkuje szybkim wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Ponadto, rozwiązanie w postaci pracowni kontenerowej, zapewnia izolację pacjentów chorych na COVID-19 od osób badanych w drugiej pracowni, znajdującej się w budynku szpitalnym.

Inwestycja została sfinansowana dzięki wsparciu wielu osób dobrej woli, w tym darczyńców. 300 tys. zł dzięki zaangażowaniu Prezesa Edwarda Herbana przekazała Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej z Jastrzębia-Zdroju, pozostałe środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Uruchomiono Oddziały Obserwacyjno-Zakaźny oraz Gruźlicy i Chorób Płuc

Zwieńczeniem zrealizowanych dotychczas w Szpitalu Śląskim inwestycji jest otwarty 30 listopada br. kompleks leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc. który jest zlokalizowany w zmodernizowanym Pawilonie III. Uruchomione w budynku oddziały wyposażone zostały w wysokiej klasy sprzęt medyczny oraz spełniają najwyższe wymogi sanitarne. Projekt o wartości 15 mln. zł zrealizowano dzięki środkom pozyskanym z NFOŚiGW w Warszawie, środkom własnym oraz wieloletnim staraniom Dyrekcji placówki i otrzymanemu wsparciu finansowemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie. To kolejna doskonale przemyślana inwestycja szpitala, bowiem z uwagi na przygraniczną lokalizację placówki, ma ona też znaczenie strategiczne dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju. Dzięki konsekwentnym działaniom rozwojowym Szpital Śląski w Cieszynie jest placówką dysponującą nowoczesnym sprzętem oraz wyposażeniem, pozwalającym na udzielanie wysokiej jakości świadczeń.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj