Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

LPR: Czy zmiana bazy wydłuży czas oczekiwania na przylot śmigłowca?

Facebook Twitter

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu nastąpi zmiana lokalizacji bazy śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do tej pory stacjonował w aeroklubie w Gliwicach, teraz będzie to Bielski Park Technologiczny w Kaniowie.

W linii prostej lotniska w Gliwicach i Kaniowie dzielą 44 kilometry. To co cieszy beskidzkie miejscowości, to to, że będą miały śmigłowiec bliżej gór. Przesunięcie latającej karetki na południe, wydłuży jednak czas dolotu na północ województwa, także jego zachodnia część będzie dłużej czekała na pomoc.

Jednak jak zauważa Marek Maślanka, dyrektor regionu południowego LPR, decyzja o tym, do którego szpitala pacjent ma trafić, podejmowana jest na podstawie stanu zdrowia, jednak:

To zależy skąd pacjent będzie zabierany i gdzie będzie punkt przeznaczenia.

 

Jednak nie oznacza to, że do pacjenta w Raciborzu czy w Częstochowie, nie przyleci inny śmigłowiec.

Jeżeli jest dostępny śmigłowiec i może być szybciej z innego regionu, czyli w przypadku województwa śląskiego to będzie z Opla czy z Krakowa, to tak się dzieje i tak się dzieje w obydwie strony. Nie ograniczamy się do granic administracyjnych, tylko do czasu dotarcia i korzyści dla pacjenta.

Rozwiązaniem byłoby kolejny śmigłowiec dla naszego regionu, niestety na razie się na to nie zanosi. Dodajmy, że  w województwie mazowieckim stacjonują cztery śmigłowce, na Podlasiu, Wielkopolsce i w województwie lubuskim LPR ma po dwie bazy.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj