Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

LPR wydłuża godziny pracy w bazie w Katowicach, by transportować pacjentów

Facebook Twitter

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od dziś (01.04.) wydłuża godziny pracy w swoich bazach, także w Katowicach, by transportować pacjentów zakażonych COVID-19. Taka decyzja jest konieczna, bo ilość chorych rośnie, na Śląsku sytuacja epidemiologiczna jest bardzo poważna.

Pacjenci są przewożeni do lecznic w innych województwach:

Robert Gałązkowski: Od godziny 7.00 w 6 bazach wydłużamy dyżur do 24 godzin, do tej pory te bazy pełniły dyżur od 7.00 do 20.00. Możemy być wzywany zarówno na pomoc zespołom ratownictwa medycznego do pacjentów dodatnich, którzy już są zaintubowani i wymagają intensywnej terapii w trakcie transportu, jak również do pacjentów którzy trafili do szpitala, tam są pod respiratorem, tam są w trakcie stabilizacji i należy ich dyslokować do innych ośrodków. Zaczynamy tą walkę od dyslokacji pacjentów do najbliższych województw ościennych.

Mówi dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Robert Gałązkowski: Odczuwamy ewidentny wzrost liczby interwencji, to się wiąże z tym, że w różnych województwach karetki wożą pacjentów na różne odległości do szpitali docelowych i my tak naprawdę uzupełniamy się w tym systemie ratownictwa medycznego, natomiast dzisiaj 9 czy 8 lotów na dobę jest czymś zupełnie normalnym, kiedy średnia na bazę wynosiła po 3-5 lotów na dyżurze.

Śmigłowce będą przygotowane do transportu pacjentów z COVID-19, zostaną wyposażone w specjalne komory transportowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023