Ludzie z Pasją: Cały Wodzisław gra w szachy! Młodzi szachiści trenują w UKS Baszta Wodzisław
W szachy grają przedszkolaki i grają uczniowie, a zasad gry uczą ich trenerzy z klubu UKS Baszta Wodzisław, którzy w miejskich placówkach prowadzą zajęcia. Popołudniami spotykają się też z tymi, dla których szachy są prawdziwą pasją, w ramach klubowych zajęć prowadzonych w Szkole Podstawowej nr 1.
Najmłodsze dzieci należące do klubu mają 5-6 lat, najstarsi zawodnicy to 16-latkowie. W sumie w UKS Baszta Wodzisław trenuje około 60 osób….
Radio 90: Za co Wy szachy lubicie?
Zawodnicy UKS Baszta: Za to, że można się łatwo tego nauczyć, że można robić szybkie ruchy. Za to, że nie jest to gra na szczęście, tylko trzeba znać zasady, żeby być dobrym, trzeba nauczyć się ruchów, a nie wystarczy rzucić kostką jak w planszówkach. Za to, że szachy są grą logiczną i jest to fajna zabawa. To gra strategiczna, w której trzeba myśleć: muszę zastanowić się nad techniką, którą mogę zastosować, to gra, która rozwija mój umysł, dzięki temu jestem bardzo dobry z matematyki. To też sposób na nudę, na spędzanie wolnego czasu.
Radio 90: Macie jakieś swoje ulubione sztuczki, triki, żeby pokonać przeciwnika?
Zawodnicy UKS Baszta: Moja ulubiona to „pułapka smażonej wątróbki”: polega na tym, że w debiucie jest pułapka i jest ofiara figury, a potem figurę znowu zdobywamy. Jest też taktyka odciągania obrońcy np. żeby poświęcić wieżę, a zdobyć hetmana. Można też na samym początku gońcem i skoczkiem zaatakować hetmana; albo hetmanem i wieżą zaatakować króla.
Adam Wojs, prezes UKS Baszta Wodzisław Śląski: Działamy od 2014 roku, kiedy oficjalnie ruszył UKS Baszta, wcześniej klub działał pod patronatem Pioniera Jastrzębie. Dużą rolę w promowaniu gry w szachy w Wodzisławiu odegrali: Jerzy Karp wraz ze swoim, już nieżyjącym teściem, Stanisławem Dusiem, którzy zaszczepili szachy w Wodzisławiu. My kontynuujemy ich działalność. A jako zarząd, w tym składzie, pracujemy od 3 lat i propagujemy grę w szachy w regionie, w Polsce i w Europie.
Radio 90: Ważnym elementem Waszej działalności są zajęcia prowadzone w szkołach…
Mikołaj Korolczyk, trener UKS Baszta Wodzisław: Weszliśmy do klas drugich i do wodzisławskich przedszkoli. W każdej placówce, nasi trenerzy prowadzą zajęcia. Rozwijamy ich umysły i zdolności. 21 kwietnia zorganizowany zostanie turniej podsumowujący sezon dla uczniów podstawówek.
Adam Wojs, prezes UKS Baszta Wodzisław: Te zajęcia odbywają się dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Śląskim Związkiem Szachowym. My, jako klub, zapewniamy profesjonalnych nauczycieli, bo nasi trenerzy mają wszystkie pedagogiczne uprawnienia i zapewniamy naukę w klasach drugich. Rocznie około 1400 uczniów uczy się szachów.
Katarzyna Lach, członkini zarządu klubu: To jest nas największy sukces, każde dziecko w szkole w Wodzisławiu uczy się szachów, czyli w przyszłości będzie znało tę grę. Praktycznie cały Wodzisław gra w szachy. To jest ogromny sukces.
Radio 90: Jakie umiejętności rozwija gra w szachy?
Adam Wojs, prezes UKS Baszta: Szachy rozwijają logiczne myślenie: każdy kto gra ma wizję, sposób na rozegranie partii. Ale szachy uczą też wygranej i porażki. Obecnie dzieci ciężko przeżywają swoje porażki, dlatego my uczymy, że nie jest ona tak ważnym elementem, że pomimo przegranej trzeba podnieść głowę i stanąć do kolejnej walki.
Mikołaj Korolczuk, trener: Ja bym jeszcze dodał, że szachy uczą podejmowania decyzji w krótkim czasie. Na przykład teraz dzieci rozgrywają partie na 3 minuty i muszą szybko podjąć decyzję, a ich posunięcie musi być prawidłowe. Przydaje się to w dorosłym życiu, w różnych biznesach.
Adam Wojs: U dzieci, które grają w szachy rozwija się pamięć. Dzięki temu łatwiej się uczą, mają łatwiej w życiu.
Mikołaj Korolczuk: Co ciekawie: szachami wspomaga się terapię osób z Aspergerem.
Radio 90: Stawiacie mocno na naukę szachów wśród najmłodszych dzieci.
Katarzyna Lach: Maluchy to nasz największy skarb. Stawiamy na to by, talenty wyłapywać już w wieku przedszkolnym. Dlatego mamy specjalną grupę dla przedszkolaków. Bo to jest naprawdę frajda obserwować jak te maluchy siadają do partii, jak potrafią się skupić, świetnie się uczą i świetnie to wykorzystują. I mają największą radość z nauki gry w szachy, bo podchodzą do tego z entuzjazmem, czerpią radość z gry, cieszą się, że mogą się czegoś nauczyć. Dla nich to zabawa i na to też stawiamy: oczywiście żeby te szachy profesjonalnie prowadzić, ale żeby dzieci miały z tego dużo radości. 21 maja, w czasie turnieju jaki planujemy zorganizować, będzie też startować grupa przedszkolna, do lat 7: wszystkie dzieci zostaną nagrodzone, niezależnie od wyniku, jaki osiągną, bo najważniejsze będzie, że wystąpiły na zawodach.
Mikołaj Korolczuk: Dla nich dumą jest pokonanie dorosłego na szachownicy, a to się zdarza.
Radio 90: Jakie są najważniejsze sukcesy zawodników klubu?
Adam Wojs: Sukcesów jest ogrom. Najważniejsze osiągnięcie to to, że dzieci grają w II lidze juniorów, zajmujemy 2 i 3 miejsca na Mistrzostwach Polski; jedna z naszych zawodniczek zajęła 5 i 6 miejsce na Mistrzostwach Europy.
Radio 90: Jak można dołączyć do klubu?
Katarzyna Lach: Dołączyć można w każdej chwili: zajęcia są prowadzone są w SP 1 i SP 8, drzwi są otwarte przez cały rok. Warto przyjść, porozmawiać z trenerem, tak by dziecko trafiło do właściwej grupy. U nas nie ma podziału na grupy wiekowe, a podział jest ze względu na umiejętności.
Rozmawiała Monika Sokołowska.
Więcej informacji o klubie znajdziesz TUTAJ.
Zobacz zdjęcia:
Czytaj także:
- Kuchnia przyozdobiona prawie dwoma tysiącami magnesów. Poznajcie kolekcję Mariusza z Jastrzębia-Zdroju
- Postawiła wszystko na jedną kartę, dziś nie żałuje. Poznajcie Bożenę Hanak z Rybnika
- Ponad 400 naparstków z całego świata. Poznajcie wyjątkową kolekcję Zosi z Wodzisławia [FOTO, WIDEO]