Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ludzie z Pasją: „Pozytywne myślenie jest kluczem do sukcesu”. Poznajcie Łukasza Mikę z Rydułtów

Facebook Twitter

Od lat pracuje ze sportowcami nad psychomotoryką i psychologią w sporcie. Doradzał m. in. Kajetanowi Kajetanowiczowi, Kacprowi Worynie czy Maciejowi Kotowi. Rozwinął własny model pracy psychomotorycznej i postanowił to przekazać innym w książce "Myśl pozytywnie, działaj odważnie". Poznajcie Łukasza Mikę z Rydułtów, który uważa, że sukces zaczyna się w głowie i wynika z pozytywnego myślenia.

Radio 90: Z tyłu okładki Twojej książki piszesz: „Dla sportowców, ludzi biznesu i wszystkich, którzy zmierzają po sukces.

Łukasz Mika: Książka jest opisem filozofii mojej pracy, ponieważ ja od 13. roku życia zawodowo biegałem, zderzyłem się niestety z rzeczywistością mentalną trudów lekkiej atletyki i z własną psychiką, która mi nie pozwoliła osiągać lepszych wyników, na jakie było mnie stać. Postanowiłem zostać swoim własnym psychologiem, ponieważ w tych czasach kiedy ja jeszcze biegałem zawodowo, nie było to takie powszechne. To bardzo dobrze poskutkowało w moich przygotowaniach do zawodów sportowych. Poprawiłem wszystkie wyniki, ale z racji wieku ciężko było osiągnąć to, co miałem w głowie, czyli wyjazd na igrzyska olimpijskie. Poświęciłem się pracy mentalnej z zawodnikami, prowadzę ich do dzisiaj, to już ponad 12 lat pracy. W książce jest opisuję, jakie elementy wpływają na to, żeby osiągać sukcesy mentalne w sporcie, ale i nie tylko. Rozszerzyłem tę książkę też o kwestie biznesowe z racji tego, że mam wielu klientów, którzy łączą sport ze swoimi biznesami. Widać, że na jednym i na drugim polu przynosi to efekty.

Radio 90: Uważasz, że to właśnie niewłaściwe nastawienie psychiczne przeszkodziło Ci w osiągnięciu jeszcze większych sukcesów?

Łukasz Mika: W moim przypadku jak najbardziej tak było. Ja byłem tzw. typem „treningowca” i wielu zawodników ma z tym problem. Kiedy podczas treningu miałem w sobie luz i swobodę, osiągałem lepsze wyniki. Następnie w trakcie zawodów zamiast luzu i swobody pojawiał się stres, presja wyniku, chęć zdobycia czegoś na co do końca nie miałem wpływu. To mnie zabijało, spinało mnie na tyle, że sukces był nieosiągalny.

Radio 90: Nie było tego luzu w głowie.

Łukasz Mika: Zgadza się. Podczas zawodów to jest niezwykle ważne. Pewność siebie jest kluczem do sukcesu. W momencie, kiedy głowa żyje swoim życiem i ucieka w tę złą stronę, nie osiągniemy zamierzonego celu. Taką niestety mamy naturę.

Radio 90: Dlatego napisałeś książkę, żeby pomóc i przestrzec innych?

Łukasz Mika: Napisanie książki zawsze było jednym z moich marzeń. Ja jestem bardziej typem praktyka niż teoretyka. To był przejaw odwagi z mojej strony, tym bardziej że w szkole orłem nie byłem, co też opisuję w swojej książce. Motorem napędowym do jej napisania była też jedna z moich zawodniczek, która miała 13 lat w momencie, kiedy z nią pracowałem. Ona mówiła, że kiedyś napiszę książkę, pomyślałem sobie wtedy, że skoro tak młoda osoba ma tak jasno sprecyzowane cele, to dlaczego nie miałbym też tego zrobić. Można powiedzieć, że także dzięki tej dziewczynie odważyłem się, żeby tę książkę napisać.

Radio 90: Od 12 lat doradzasz innym. Jak uważasz jakie błędy najczęściej ludzie popełniają?

Łukasz Mika: Moja książka ma tytuł „Myśl pozytywnie, działaj odważnie”. Ten tytuł został przeze mnie wybrany nie bez przyczyny. Uważam, że ze względu na historię naszego państwa mamy mentalność nieco pesymistyczną. W telewizji też cały czas jesteśmy bombardowani negatywnymi informacjami i to siedzi w naszej głowie. Wielu zawodników ma niską samoocenę i słabą wiarę we własne możliwości przez to nie wykorzystują swojego całego potencjału. Uważam też, że w procesie wychowawczym w domu czy szkole wpajana jest nam zbyt duża skromność. W społeczeństwie uważamy, że jeżeli ktoś powie jasno o swoich celach i co zamierza osiągnąć, to od razu się wywyższa i jest narcyzem. To wszystko mocno przeszkadza w osiągnięciu sukcesu.

do ścięcia 6 minuta

Radio 90: Z Twojej książki dowiem się, jak mam sobie to wszystko poukładać w głowie?

Łukasz Mika: Tak, książka składa się dwóch elementów: teorii typowo psychologicznej, czyli budowania pewności siebie, radzenia sobie ze stresem i drugiej części, czyli treningu psychomotorycznego, praktycznej strony psychologii. Istotna jest kreatywność. To nie jest cecha, którą my nabywamy dziedzicznie, to można w sobie wytrenować. My nie rodzimy się kreatywni, uczymy się tej cechy. Można też kreatywność w sobie rozwijać poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń. Nasz mózg jest leniwy i nie chce mu się za bardzo kombinować, można natomiast pobudzić ten organ bardziej.

Radio 90: W swojej książce wymieniasz też wielu znanych sportowców, z którymi przyszło Ci pracować.

Łukasz Mika: To np. Maciej Kot, z którym miałem przyjemność sięgać po drużynowy medal na igrzyskach olimpijskich w skokach narciarskich. Jest żużlowiec Kacper Woryna, Bartłomiej Madziara, wielokrotny mistrz Polski w wyścigach samochodowych. Są też osoby związane z biznesem. Z książki można się dowiedzieć, jak oni odebrali współpracę ze mną.

Radio 90: Uważasz, że model osiągania sukcesów przez sportowców może zastosować w swoim życiu każdy.

Łukasz Mika: Tak, nawet minimalna zmiana w fundamentalnych kwestiach typu sen, odżywianie, nawadnianie, regeneracja niesamowicie wpływa na pracę biznesową, pracę naszego umysłu. Dzięki temu podejmujemy bardziej trafne decyzje. Jesteśmy w stanie wymyślić coś nowego, innowacyjnego, co utrzyma naszą firmę na rynku.

Radio 90: Spotykamy się w ramach formatu „Ludzie z pasją”. Co jest Twoją pasją w życiu?

Łukasz Mika: To, żeby innych zarażać pozytywną energią. W tytule mojej książki „Myśl pozytywnie, działaj odważnie” zapomniałem dopisać „każdego dnia”. Wydaje nam się, że codziennie powinniśmy wyciągać przysłowiowe króliki z kapelusza, żeby nasze życie było piękniejsze, cudowniejsze, a tak naprawdę ograniczenie się do fundamentalnych kwestii powoduje, że jesteśmy w stanie czerpać z życia jak najwięcej. Nasze pozytywne podejście każdego dnia jest kluczowe w osiągnięciu sukcesów w przyszłości. Moim celem jest zarażanie innych tą odważną energią. W moim życiu dzięki takiemu podejściu bardzo wiele się zmieniło. W przypadku moich zawodników było podobnie, to było widać po efektach ich pracy i wynikach, jakie osiągali.

Radio 90: Od czego powinien zacząć malkontent, człowiek smutny, nieco zdołowany.

Łukasz Mika: Pomaga afirmacja. Afirmacja to jest taka najprostsza metoda. Działają nawet małe rzeczy, czyli jeżeli np. napiszemy sobie na lustrze „uśmiechnij się” i będziemy na ten napis spoglądać, to nasz mózg to zauważy i nie przejdzie obok tego bezinteresownie. W taki prosty sposób zasiejemy już ziarno pozytywnego myślenia. Otaczanie się takimi pozytywnymi rzeczami prędzej czy później wpłynie na naszą naturę i zaczniemy więcej pozytywów dostrzegać w naszym życiu, a to jest dobry początek, żeby było tylko lepiej.

Radio 90: Na koniec naszej rozmowy, czego Ci życzyć?

Łukasz Mika: Energii.

Radio 90: Tego Ci życzę. Dziękuję za rozmowę.

Łukasz Mika: Dziękuję.

Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.  Czekamy na zgłoszenia do cyklu „Ludzie z pasją”, znasz kogoś interesującego? Napisz do nas!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj