Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ludzie z pasją: Szyją, malują, gotują i tworzą świąteczne ozdoby. Łączy je pasja oraz przyjaźń. Poznajcie Kreatywne Panie z Pawłowic

Facebook Twitter

Spotykają się w bibliotece na osiedlu w Pawłowicach, wspólnie spędzają wolny czas i tworzą przepiękne dekoracje do domu. Wspomagają także akcje charytatywne i przygotowują ozdoby świąteczne na kiermasz dla Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie. To grupa, którą nie tylko połączyła wspólna pasja, ale także przyjaźń. Poznajcie Kreatywne Panie!

Na co dzień mają własne firmy, pracują w różnych instytucjach, wiele z nich jest już na emeryturze. Spotykają się wspólnie co środę i tworzą cuda. Bywa, że ich dzieła lądują na charytatywnych aukcjach. Pieką ciasta i torty, tworzą ozdoby, szyją. Zasiadają wspólnie do stołu, by porozmawiać i wypić herbatę, spotykają się na wspólne spacery czy wypady na basen. Łączy je pasja, umiejętności manualne, a przede wszystkim przyjaźń i wspólna chęć spędzania czasu. Grupa liczy 15 pań, które spotkają się razem już od około 6 lat. To właśnie Kreatywne Panie z Pawłowic.

Radio 90: Jak długo działa grupa i skąd pomysł na jej stworzenie?

Grupa działa już od około 5 lat, powstała w 2016 roku. Założona została przeze mnie i moją koleżankę Ksymenę Glenc. Obserwując środowisko gdzie mieszkam, po rozmowach z czytelniczkami zauważałam, że jest brak spotkań tego typu i jakiegoś bliższego kontaktu, wymiany doświadczeń. Tego typu działania były prowadzone przez Dom Kultury, ale one odbywały się w formie kursów czy jednorazowych akcji. Nie było tego na stałe, więc postanowiłam takie coś utworzyć w bibliotece

– mówi założycielka grupy, pani Łucja Zbijowska.

Grupa Kreatywne Panie

Radio 90: Jak wyglądały wasze początki?

Pierwsze działania grupy odbywały się wspólnie z Domem Kultury w 2016 roku, to były cykle spotkań np. 7-8 spotkań w sezonie letnim, wiosennym i jesienno-zimowym. Po około 2 latach zaczęłyśmy działać same. Na początku były cykliczne zajęcia, jednak to było za mało, więc by rozwijać swoje pasje, zaczęłyśmy spotykać się częściej. Miejsce udostępniła nam dyrektor biblioteki, gdzie aktualnie odbywają się zajęcia. W tej chwili tworzymy stałą grupę, gdzie już od 6 lat spotykamy się w swoim gronie i tworzymy różne cuda

– mówią Kreatywne Panie.

Grupa Kreatywne Panie

Panie są skromne, manualnie uzdolnione, są specjalistkami w swoich dziedzinach. Wspólnie razem udaje im się tworzyć ręcznie robione cuda. Przy tym nawiązały wspaniałe relacje i przyjaźnie. Grupa jest otwarta, mogą do niej dołączyć wszyscy zainteresowani – do czego bardzo serdecznie zachęcają jej członkinie. Zajęcia odbywają się w każdą środę w godzinach od 15.00 do 17.00.

Radio 90: Jak wyglądają takie zajęcia i skąd czerpiecie pomysły na ozdoby?

To są w większości zajęcia manualne, wymyślamy sobie jakiś projekt, kupujemy materiały i tworzymy. Czasem wydaje się, że już wszystko zrobiłyśmy ale nagle przychodzą nowe pomysły. Czerpiemy inspiracje z Internetu, czasopism fachowych, sklepów, czasem wymyślamy coś same. Czasem ktoś podrzuca pomysł, że potrzebuje jakąś ozdobę do domu i tworzymy ją. Widzimy jakieś ozdoby w sklepie, a z tyłu głowy pojawia się pomysł jak zrobić to samemu. Zawsze gdzieś się coś podpatrzy.

Grupa Kreatywne Panie

Radio 90: Jakie ozdoby stworzyłyście?

Makramy, ozdoby świąteczne, kartki, jest tego mnóstwo. Były gipsy, szkło, porcelana, wiklina papierowa, szycie. Właściwie wszystko! Gotujemy także wspólnie dania, pieczemy ciastka. Pani Marysia piecze tory, a pani Iwona otworzyła nawet własną działalność i zarabia na ręcznie robionych ozdobach.

Radio 90: Jaki jest główny cel waszych spotkań?

Głównym pomysłem było wyciągniecie wszystkich z domu. Jest dużo pań niepracujących, mają ograniczone możliwości spotkań, chciałyśmy wspólnie spędzić czas i zrobić przy tym coś fajnego. Organizujemy wspólne spotkania wigilijne, lubimy razem spędzać czas. Zdarza się, że siedzimy i pijemy herbatę, rozmawiamy, wymieniamy się informacjami, pomysłami, przepisami i poradami. Pani Teresa czyta nam kawały i nas rozwesela.

Ozdoby przygotowane przez Kreatywne Panie

Radio 90: Czy trzeba być manualnie uzdolnionym, by przychodzić na takie zajęcia?

Trzeba uwierzyć w siebie, przyjść i zobaczyć! Tutaj nikt od nikogo niczego nie wymaga. Można przyjść i popatrzeć, sprawdzić czy nas to zainteresuje. Była z nami taka pani, która przychodziła na herbatę, porozmawiać i spędzić wspólnie towarzysko czas, lubiła się nami opiekować. Takie zajęcia to dobry pomysł na ozdobienie swojego domu, tworzenie spersonalizowanych upominków, których nigdzie nie kupimy. To jest ogromna satysfakcja, że zrobimy coś własnoręcznie. Nawet gdy ktoś nie potrafi, to przyjdzie kilka razy i się nauczy. Nie każdy ma predyspozycje do wszystkich technik, są ludzie którzy wolą jedną technikę, a niekoniecznie idzie im w innej. Jak się czegoś nie wie to zawsze można zapytać, chętnie pomożemy. Zawsze początki są trudne.

Zobaczcie świąteczne ozdoby, które stworzyły Kreatywne Panie z Pawłowic:

Te ręcznie robione ozdoby, które panie przygotowały podczas ostatnich spotkań, będzie można zakupić na kiermaszu świątecznym. Uczestniczki zajęć włączyły się do akcji świątecznej wspierającej działalność Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby placówki.

A my wraz z Kreatywnymi Paniami zachęcamy wszystkich zainteresowanych tworzeniem ozdób ręcznych, do przybycia na zajęcia do Filii Osiedle w Pawłowicach. Przypomnijmy, że zajęcia odbywają się w każdą środę od godziny 15.00 do 17.00.

Dane kontaktowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024