Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ludzie z pasją w Radiu 90: Poznajcie muzyków z zespołu Batna

Facebook Twitter

Mają za sobą mocne, rockowe wejście na rynek muzyczny. W naszym cyklu "Ludzie z Pasją" przedstawiamy Wam zespół BATNA. Część składu jest z Jastrzębia-Zdroju, część z okolic Bielska-Białej. Grają od stycznia 2020 roku, stażem jest więc to młoda grupa, ale już ze sporymi sukcesami. A zespół tworzą: Marcin Zmorzyński, Piotr Antos, Łukasz Biedroń, Łukasz Pierwoła i Sławek Biernat.

Marcin Zmorzyński: W tym składzie gramy 11 miesiąc, więc dużo się wydarzyło od czasu wygrania Antyfestu. Zespół istnieje od początku 2020 roku. Potem była pandemia i troszeczkę przegrupowań w zespole. Ten skład ma 11 miesięcy, więc jest młodziutki i pachnie pieluchą.

Łukasz Biedroń: Któregoś dnia wymyśliliśmy sobie udział w Antyfeście i udało się wygrać, konsekwencją tego było zagranie na festiwalu Pol’and’Rock w 2021 r. i nagranie płyty w Izabelin Studio, co dalej się dzieje. A także szereg koncertów, które gramy jako support, ale też sami, więc to takie nasze małe sukcesy, które cieszą.

Radio 90: Skąd w ogóle pomysł, żeby chwycić za instrumenty i zacząć grać? Graliście wcześniej w innych zespołach?

Marcin Zmorzyński: Ja gram odkąd było kino nieme, więc to wszystko jest konsekwencją działań poprzednich lat. Graliśmy w różnych składach, z większymi i mniejszymi sukcesami, ale mamy za sobą wiele lat działalności muzycznej: metalowej, około rockowej i to doprowadziło nas do siebie te 2 lata temu i teraz patrzymy w jednym kierunku, mamy wspólne cele.

Radio 90: Ale znaliście się wcześniej?

Marcin Zmorzyński: Z „podwórka muzycznego” to wszyscy się znają, Jastrzębie nie jest specjalnie wielkie, to nie jest metropolia, więc wszyscy którzy zajmują się muzyką to się gdzieś spotykają, rozmawiają i zmieniają w składach aż do momentu kiedy ta chemia nie wyrówna, jak w dobrym związku i zostaje się razem na dłużej badź na zawsze. My znaliśmy się z różnych składów, a teraz wylądowaliśmy na jednym podwórku.

Piotr Antos: Poznałem Łukasza [przyp.red. Łukasza Biedronia] w firmie, nie wiedzieliśmy o sobie tego, że on gra na gitarze, a ja na basie dopiero od słowa do słowa okazało się, że mamy wspólną pasję, a potem dołączyli do nas pozostali.
Łukasz Biedroń: W pewnym momencie musieliśmy skompletować skład. „Jasiu” i Sławek pochodzą z okolic Bielska i ich znaleźliśmy przez nasze kontakty w świecie muzycznym. To nam pomogło, chłopaki do nas dojeżdżają, ale tak jak powiedział Marcin: tu się wszyscy znają, polecają i tak często tworzą się składy.

Z zespołem Batna rozmawiała Monika Sokołowska

Radio 90: Czasem dzieje się to bardzo spontanicznie…

Marcin Zmorzynski: Tak, bo kiedy Michalina [przyp.red. Michalina Sulska, menadżer zespołu] zgłosiła nas do Antyfestu, to myśmy byli trzema facetami, którzy nie mieli kompletu składu, wiec musieliśmy po nocach wydzwaniać za składem i tak trafili do nas „Jasiu” i Sławek. Czasu było bardzo mało, by się poznać, bo został nam miesiąc do festiwalu. Na pierwszych próbach nie pamiętaliśmy swoich imion, ale już materiał się robił, to było duże ciśnienie, granie do nocy, byliśmy trochę niedospani, ale udało się zrealizować materiał na tyle, żeby go profesjonalnie zaprezentować. Ja nie lubię mówić, że się udało, tylko że wypracowaliśmy to.

Radio 90: Jaki rodzaj muzyki wykonujecie? To rock?

Piotr Antos: Trudno to określić tak precyzyjnie: czy to muzyka alternatywna, czy rockowa, metalowa. Najlepiej zapytać o to słuchaczy, na nich możemy teraz liczyć. Ale tak, zgadza się: to taka muzyka rockowa, która trafia do wielu osób i myślę, że wielu jest z tego zadowolonych.

Radio 90: Muzyka to wasze hobby?

Piotr Antos: To nasza pasja. Każdy z nas gdzieś pracuje, a po godzinach możemy się realizować, realizujemy naszą pasję wspólnie. I czekamy na dalsze sukcesy.

Radio 90: Pracujecie nad Waszą debiutancką płytą. Na jakim jesteście etapie?

Marcin Zmorzyński: To już prace finalne, ale to niestety nie trwa miesiąc czasu, bo to wymaga pracy, wymaga czasem odwiedzin w Warszawie, abyśmy pod okiem pana Andrzeja Puczyńskiego, którego serdecznie pozdrawiamy, mogli doszlifować wszystko, tak żebyśmy byli maksymalnie zadowoleni z płyty. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i płyta ukaże się jesienią.

Łukasz Biedroń: Znajdzie się na niej 9 utworów, 8 takich, które regularnie gramy na koncertach plus jeden bonusowy, dosyć ciekawy – będzie tam tylko fortepian i Marcin.

Radio 90: Gdzie można Was usłyszeć i zobaczyć na żywo? Jakie najbliższe plany koncertowe?

          Marcin Zmorzyński: Teraz mamy chwilę oddechu, by skupić się nad pracą nad teledyskiem. Czerwiec to w zasadzie będzie praca nad klipem.

Radio 90: Macie już swoich wiernych fanów?

Łukasz Biedroń: Jest kilka osób, które dodają nam skrzydeł i kibicują nam mocno. To miłe widzieć jak przyjeżdżają na koncerty, jak śpiewają z nami. Pojawiaj się też nowi ludzie, zainteresowani nasza muzyką, którzy dają znać, że to co robimy ma dobry wydźwięk, nas to motywuje. Tych ludzi przybywa i cieszymy się z tego, że tworzymy powoli jakąś taką małą społeczność.

Radio 90: Zaczynaliśmy w trudnym czasie, w czasie pandemii….

Marcin Zmorzyński: Ja nie do końca tak na to patrzę. To był czas kiedy można się było skupić nad pracą nad materiałem, który chcieliśmy zrealizować. To nie był trudny czas dla nas, dlatego że nie graliśmy koncertów. Trzeba najpierw było popracować nad materiałem, a ten set tworzył się właśnie wtedy. My wolimy widzieć szklankę do połowy pełną, niespecjalnie lubimy narzekać, wobec czego wszystko się dzieje tak, jak ma się dziać.

fot.facebook.com/batna.band

Radio 90: Teraz staracie się o głosy w plebiscycie Złotego Bączka, by po raz drugi zagrać na Pol’and’Rock Festwial. Jesteście w drugim etapie, a tam poważna konkurencja…

Piotr Antos: Walczymy tam naprawdę z dużymi gwiazdami i tu już jest naprawdę walka, nie tracimy jednak ducha i skoro już doszliśmy do tego etapu i znaleźliśmy się na 3.miejscu, będziemy walczyć do końca i życzymy sobie żebyśmy po raz drugi mogli zagrać na Pol’and’Rocku. Cieszymy się, że fani na nas głosują i mam nadzieje, że ci którzy jeszcze tego nie zrobili, też oddadzą swój głos.

Łukasz Biedroń: To nic skomplikowanego. Wystarczy wejść przez FB na stronę plebiscytu i kliknąć w odpowiednim miejscu. Znaleźliśmy się pośród znanych, ugruntowanych zespołów. Dla nas to jest też sygnał do działania. Na pewno dla wielu było to zaskoczenie, że zespół no-name’owy jest w czołówce, przed gwiazdami dużego formatu.

Radio 90: Nagrodą jest występ na Pol’and Rock Festiwal…

Marcin Zmorzyński: Chcemy tam wrócić. W ubiegłym roku to było dla nas spełnienie marzeń, każdy zespół marzy o takiej scenie, jednej z największych w Europie, to jest wielka nobilitacja i wielka frajda, dlatego towarzyszy temu takie ciśnienie. Chcielibyśmy tam godnie reprezentować nasz region i nasze miasto.

Czas na głosowanie jest do 6 czerwca. Bardzo prosimy wszystkich o głosy, bo bezczelnie chcemy się pchać na największe sceny. To dla nas zwieńczenie ciężkiej roboty, którą można tam pokazać szerokiej publiczności, prawdziwym pasjonatom rocka. Dlatego prosimy wszystkich o głosiki. Niech klikają!

Z zespołem BATNA rozmawiała Monika Sokołowska.

Zagłosuj na stronie polandrockfestival.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lipca 2022