Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łukasz Kohut, poranny gość Radia 90: Nieważny jest szyld, ważne są wartości

Facebook Twitter

Łukasz Kohut, rybniczanin został wybrany na kolejną kadencję do Parlamentu Europejskiego. Tym razem startował jednak nie w barwach Lewicy, a z lisy Koalicji Obywatelskiej, co przeciwnicy polityczni często mu wypominali. - Najważniejsze są wyznawane wartości, a im jestem wierny - mówi poranny gość Radia 90.

Łukasz Kohut, poranny gość Radia 90

Poranny gość Radia 90: Eurodeputowany Łukasz Kohut

Nieważny jest szyld partyjny ale reprezentowane przeze mnie wartości śląskie – mówi europoseł Łukasz Kohut w porannej rozmowie w Radio 90, który w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiej zdobył ponad 107 tysięcy głosów.
Przejście przed wyborami z Lewicy do Koalicji Obywatelskiej i start z 3 miejsca na liście KO, okazało się dla rybniczanina szczęśliwe, mimo że część uważała to za zdradę.

Moja kampania trwała przez pięć lat pracy w Parlamencie Europejskim mówi poranny gość Radia 90 :

Łukasz Kohut: Jest to ogromne wyróżnienie i ogromna też odpowiedzialność. Poparcie w naszym okręgu rybnickim było ogromne, w Rybniku 25 procent głosów wpadło na mnie, więc jest mi bardzo miło. Jestem wzruszony i cieszę się, że to praca przez te 5 lat, bo moja kampania trwała przez 5 lat – praktycznie każdy weekend byłem w regionie i spotykałem się z wyborcami – została dostrzeżona i oczywiście na pewno postaram się państwa nie zawieść. Od lat wyznaję te same wartości i to chyba ludzi przekonuje do tego, że nieważny jest szyld partyjny, ale ważne są te śląskie wartości, które ja ze sobą niosę i myślę, że Lewica straciła po prostu bardzo wiele tysięcy głosów w województwie śląskim. Te 107 tysięcy głosów, które zdobyłem, pozwoliło Koalicji Obywatelskiej jednocześnie wygrać w skali kraju.

W tej kadencji w Parlamencie Europejskim słowem klucz będzie bezpieczeństwo nie ukrywa Łukasz Kohut. Ważna będzie też sprawa pieniędzy z KPO dla samorządów i notyfikacja umowy społecznej z górnictwem:

Łukasz Kohut: Chcielibyśmy przesunąć o dwa lata wydatkowanie KPO. Byliśmy o te dwa lata opóźnieni przez ten konflikt o praworządność w Polsce, przez PiS i Suwerenną Polskę i chcemy o dwa lata przesunąć możliwości wydatkowania tych pieniędzy, bo spotykając się z samorządowcami wiemy, że mają problemy. Te pieniądze trzeba wydać do końca 2026 roku, a oni powinni te pieniądze wydać dobrze, powinni mieć jeszcze te dwa lata dodatkowe buforowe.

Radio 90: Jeżeli chodzi o górnictwo to notyfikację umowy społecznej?

Łukasz Kohut: Pytanie, czy komisja się zgodzi na od razu 2049 rok. Bardzo bym chciał i o to też apelowałem. Pisałem wiele pism w tej sprawie, ale na pewno trzeba przedłużyć o tę kolejną kadencję Komisji Europejskiej, bo to, o co się toczy gra, to o te 5 kolejnych lat.

Mimo wielkiej polityki Kohut zapowiada że będzie dalej walczył o uznanie języka śląskiego za regionalny, mimo zawetowania ustawy przez prezydenta Dudę:

Łukasz Kohut: Pan Rafał Trzaskowski wysłał mi esemesa z gratulacjami odnoście wyniku wyborczego i w pierwszym zdaniu odpowiedziałem mu panie prezydencie Trzaskowski, wszystko fajnie, ale jak pan zostanie prezydentem naszego pięknego kraju to musi pan „szrajbnąć” ta ustawa o języku śląskim. W moim przypadku ten mandat, tych 108 tysięcy prawie głosów, to jest ogromna motywacja, żeby właśnie się nie zmieniać, żeby robić dalej politykę w regionie, żeby co weekend wracać na Śląsk.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj