Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Łukasz Kohut: Staram się, by zmienić niekorzystne dla polskich kopalń rozporządzenie ograniczenia emisji metanu

Facebook Twitter

Staram się, by zmienić niekorzystne dla polskich kopalń rozporządzenie ograniczenia emisji metanu. Nie możemy doprowadzić, by zamknęło ono polski przemysł w ciągu kilku lat - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 europoseł Łukasz Kohut.

Przypomnijmy, w Komisji Europejskiej trwają prace nad rozporządzeniem, które ma ograniczyć emisję metanu, ponieważ ma on zdecydowanie gorszy wpływ na klimat od CO2. Dla Polski wejście w życie przepisów w obecnym kształcie oznacza przyspieszoną likwidację kopalń, które miały działać do 2049 roku. O pomoc do europarlamentarzystów zwrócili się związkowcy i spółki węglowe:

Łukasz Kohut: Rozporządzenie metanowe jest niebezpieczne dla polskiego i śląskiego przemysłu wydobywczego. Ono do 1941 roku praktycznie w 80 procentach zamykałoby nasze kopalnie. Ja jestem absolutnie przeciwnikiem tego rozporządzenia i mówię to wprost, bo na stole jest jeszcze umowa społeczna i mówimy tutaj o 1949 roku i to rozporządzenie idzie o krok za daleko. Ja w tej sprawie rzeczywiście odbyłem już kilka spotkań z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i właśnie ze związkowcami, i z przedstawicielami JSW, i staram się, żeby to rozporządzenie troszkę jednak zmienić.

Za sytuację winny jest polski rząd, który w porę nie reagował – dodaje Łukasz Kohut:

Łukasz Kohut: Zdaję sobie sprawę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zawinił, bo nie dopilnowano terminów. W odpowiednim czasie mieli po prostu reagować ostrzej i wetować to rozporządzenie. To się nie stało i teraz rzeczywiście zwrócili się do nas w zasadzie nie rząd, tylko związkowcy, żeby im pomóc.

Radio 90: Mówimy o zablokowaniu skutecznym czy o wydłużeniu tego czasu, czy o zmniejszeniu kar za emisję metanu. Jakie rozwiązania wchodzą w grę?

Łukasz Kohut: Wchodzą w grę różne rozwiązania. Przesunięcie tego w czasie wchodzi także w grę. Oczywiście zmniejszenie potencjalnych kar. Europa musi się pochylić nad tym problemem polskiego przemysłu wydobywczego.

Na 26 kwietnia zaplanowano głosowanie w Komisji Europejskiej, w maju sprawa trafia na sesję plenarną w Strasburgu, później w samej Radzie Europy jest jeszcze szansa na jej zablokowanie. Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z europosłem Łukaszem Kohutem do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj