Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Luty 2020 najcieplejszy od 30 lat. Jakie temperatury meteorolodzy przewidują w tym roku?

Facebook Twitter

Średnia temperatura powietrza w miesiącu lutym 2020 roku wyniosła w Polsce aż 4 stopie Celsjusza. Zanotowano kilka dni, gdzie temperatury przekraczały 16-17 stopni Celsjusza. Czynnikiem jakie wpływał na te warunki był napływ zwrotnikowego powietrza z południowego zachodu oraz dominacja cyrkulacji południowo-zachodniej.

Ciepło nie tylko było w Polsce, ale i w Europie. Temperatury 2020 były rekordowe, a luty zapisał się jako najcieplejszy od 30 lat.

Luty w Polsce charakteryzuje się zwykle niskimi temperaturami powietrza – na obszarze niemal całego kraju, z wyjątkiem wybrzeża i krańców zachodnich, średnia temperatura powietrza jest ujemna i wynosi przeciętnie –0,7°C. Należy jednak wskazać na wyraźną różnicę termiczną między wschodem a zachodem kraju, jak również lokalne czynniki (Morze Bałtyckie, obszary górskie) zaburzające ten południkowy układ izoterm.

-piszą meteorolodzy i dodają, że:

Najcieplej było na zachodzie, szczególnie na Dolnym Śląsku (średnia temperatura powietrza 5,0°C) oraz na wybrzeżu (4,8°C). Nieco chłodniej było w Karpatach (2,9°C) oraz we wschodniej połowie kraju (3,2°C), chociaż i tak wartości te były o 4,9°C wyższe od średniej wieloletniej. Warto podkreślić, że w każdym wyznaczonym regionie fizycznogeograficznym średnia
temperatura w lutym 2020 była dodatnia i wynosiła od 2,9°C do 5,0°C.

fot.mat.prasowe  IMGW-PIB/Centrum Badań i Rozwoju/Zakład Meteorologii, Klimatologii i Ochrony Atmosfery

Dlaczego temperatura była tak wysoka?

Przyczyn tak wyjątkowych warunków termicznych należy upatrywać w cechach cyrkulacji atmosferycznej. Analiza kierunku adwekcji nad Południowym Bałtykiem wskazuje na dominację przepływu z kierunku południowo-zachodniego. Według typologii Lityńskiego, pozwalającej na określenie ogólnego kierunku napływu mas powietrza nad Europę Środkową, w lutym 2020 roku zanotowano aż 11 dni z adwekcją SW. W porównaniu do wielolecia 1951-2019 była to frekwencja trzykrotnie wyższa od normalnej, ponieważ zazwyczaj ten kierunek adwekcji występuje w lutym dla 10% dni (przeciętnie około 3 dni).

– informuje IMGW.

Anomalie temperatury powietrza w lutym 2020 roku na tle wielolecia 1981-2010 (źródło: Copernicus Climate Change Service/ECMWF).

Zima 2020/2021

Grudzień został sklasyfikowany jako ciepły miesiąc. Średnia temperatura w tym czasie wynosiła około 1,9 stopnia Celsjusza. Styczeń 2021 według wstępnych wyliczeń, ze średnią anomalią +0,53°C, będzie mieścił się w wieloletniej normie. Prognozy długoterminowe IMGW-PIB oraz innych światowych centrów prognostycznych wskazują, że tegoroczny luty będzie miesiącem ze średnią temperatura powietrza poniżej wieloletniej normy, przy czym np. model amerykański NCEP CFS (Climate Forecast System), inicjowany warunkami z ostatnich 10 dni (22-31.01.2021), prognozuje wartości średniej miesięcznej temperatury powietrza poniżej średniej z okresu 1999-2010 w północnej części Polski (anomalie ujemne przekraczające 1°C).

fot.mat.prasowe  IMGW-PIB/Centrum Badań i Rozwoju/Zakład Meteorologii, Klimatologii i Ochrony Atmosfery

Wiele wskazuje na to, że luty bieżącego roku nie będzie tak ciepły (względem warunków wieloletnich), jak ten z roku 2020, a warunki termiczne całego sezonu zimowego (grudzień 2020 –
luty 2021) będą powyżej średniej wieloletniej, ze względu na bardzo ciepły grudzień 2020 oraz relatywnie ciepły styczeń 2021.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj