Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ma największą kolekcję różańców w kraju! Mieszkanka Gogołowej ustanowiła Rekord Polski

Facebook Twitter

Mieszkanka Gogołowej ze swoją kolekcją różańców ustanowiła rekord Polski. Mariola Dusza ma już certyfikat, który to potwierdza. Dziś opowiemy o pasjonatce z regionu. 

fot. mszana.ug.gov.pl

Mariola Dusza od 13 lat zbiera różańce, ma ich 1350, część kupiła, ale 1070 zrobiła sama. Jak wylicza: najmniejsze różańce mają od 3 do 6 paciorków, największy ma ich 545. Na potrzeby uznania rekordu, pasjonatka we wrześniu przywiozła wszystkie swoje okazy do świetlicy parafialnej przy kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Połomi i wszystkie różańce, opisane kolejnym numerem porządkowym, wyeksponowała na kilku dużych, połączonych ze sobą ławach. Świadkami próby były koleżanki pani Marioli – Małgorzata Kubica i Urszula Obracaj. Początki „różańcowej pasji” Marioli Duszy sięgają 2003 roku, kiedy to podczas pielgrzymki do Lichenia trafiła ona na nietypowy różaniec – składał się z siedmiu ciągów po trzy paciorki i jednego paciorka przed krzyżem.

Mariola Dusza: Nie wiedziałam wówczas, że istnieją różne koronki, poświęcone różnym świętym lub służące do odmawiania różnych modlitw. A jest ich naprawdę wielka różnorodność. Wraz z różańcami zbieram także te modlitwy, może kiedyś uda mi się wydać je w formie książki

fot. mszana.ug.gov.pl

Do podjęcia próby ustanowienia Rekordu Polski namówiły ją koleżanki z Koła Gospodyń Wiejskich, a koszty zgłoszenia pokryli lokalni sponsorzy.

Mariola Dusza: Bez ich pomocy nie byłoby potwierdzenia tego rekordu, bo zgłoszenie próby nie jest bezpłatne. Ale dzięki ludziom o otwartych sercach udało się zebrać potrzebną kwotę i zgłoszenie zostało wysłane. Bardzo dziękuję za wsparcie, jestem również wdzięczna za pomoc organizacyjną proboszczowi parafii w Połomi

Znajomi namawiają teraz panią Mariolę do wysłania zgłoszenia do Księgi Rekordów Guinnessa. Jest duża szansa, że podobnej jak ona kolekcji nie ma nikt na świecie. Koszty zgłoszenia są jednak wysokie, znacznie przekraczają możliwości finansowe gogołowianki.

fot. mszana.ug.gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj