Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Magazyn żużlowy Radia 90: Kolejne mecze eWinner 1.Ligi i podsumowanie SEC-u w Rybniku

Facebook Twitter

Za nami kolejny weekend pełen żużlowych emocji. W Rybniku odbył się pierwszy tegoroczny finał SEC czyli Mistrzostw Europy, a żużlowcy eWinner pierwszej ligi ścigali się w meczach 12. kolejki tego sezonu. ROW Rybnik zmierzył się na wyjeździe z Celfast Wilkami Krosno.

„Rekiny”, które jak wody potrzebują punktów, przegrały 39:51. Tym samym dwa punkty i punkt bonusowy zostały w Krośnie. Mecz praktycznie od początku toczył się pod dyktando gospodarzy, którzy już po 5. biegach prowadzili 22:8. Rybniczanie wzięli się za odrabianie strat ale szło im ciężko i już przed biegami nominowanymi wiadomo było, że zespół z Krosna zapewnił sobie zwycięstwo. Żużlowcy ROW-u podobnie jak w poprzednich meczach jechali nierówno. 11 punktów wywalczył Grzegorz Zengota, 10 Krystian Pieszczek ale tym razem zawiedli Duńczycy: Nicolai Klindt zdobył 6 punktów a Andreas Lyager zaledwie 4.

Cellfast Wilki Krosno – 51 pkt.

9. Mateusz Szczepaniak – 12 (3,3,2,2,2)
10. Andrzej Lebiediew – 9+4 (3,2*,1*,1*,2*)
11. Rafał Karczmarz – 2+1 (0,2*,0,-)
12. Vaclav Milik – 9 (3,3,3,0,u)
13. Tobiasz Musielak – 11+1 (2*,1,3,2,3)
14. Franciszek Karczewski – 5 (3,1,1,d)
15. Krzysztof Sadurski – 3+1 (2*,0,1)
16. Kacper Szopa – 0 ()

ROW Rybnik – 39 pkt.

1. Krystian Pieszczek – 10+1 (1*,3,2,0,3,1)
2. Grzegorz Zengota – 11+1 (0,2*,3,3,3)
3. Nicolai Klindt – 6 (2,0,-,3,1)
4. Patryk Wojdyło – 4 (2,1,w,1,0)
5. Andreas Lyager – 4 (1,1,2,0)
6. Kacper Tkocz – 0 (w,-,-)
7. Paweł Trześniewski – 4+2 (1,0,1*,2*)
8. Lech Chlebowski – 0 (0)

ROW nadal zajmuje 8, ostatnie miejsce w tabeli eWinner 1. Ligi z 6. punktami na koncie. Liderem jest Abramczyk Polonia Bydgoszcz, która pokonała u siebie 46:44 zespół z Łodzi. Wygrał także wicelider Stelmet Falubaz Zielona Góra 56:34 z Trans MF Landshut Devils. W poniedziałkowym (4.07.) meczu Aforti Start Gniezno przegrał natomiast 41:49 ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk ale zdobył punkt bonusowy. To oznacza, że o dwa oczka wyprzedza ROW.

W najbliższą niedzielę (10.07.) do Rybnika przyjeżdża zespół z Gdańska. Początek tego meczu o 16.30.

Teraz o Mistrzostwach Europy. Pierwsze z cyklu czterech tegorocznych zawodów SEC odbyły się na torze w Rybniku. Przed swoją publicznością wystąpił po długiej przerwie wychowanek rybnickiego żużla Kacper Woryna. Ostatecznie był 9. z 8. punktami na koncie ale jego występ ucieszył kibiców. Lepiej poszło innym Polakom. Zawody wygrał klubowy kolega Woryny, Duńczyk Leon Madsen, ale drugi w biegu finałowym zameldował się na mecie Janusz Kołodziej, a trzeci był Patryk Dudek. Niespodziewanie czwarty na metę przyjechał rewelacyjnie spisujący się części zasadniczej imprezy. obrońca tytułu, Duńczyk Mikkel Michelsen.

Z drugiego miejsca na podium cieszył się po zawodach żużlowiec Fogo Unii Leszno, Janusz Kołodziej.

Janusz Kołodziej: Może nie było jakoś mega, dużo walki, bo na początku wiele zawodników miało problem z tym torem, żeby znaleźć ustawienia, bo po prostu był troszeczkę taki „skaczący” natomiast z biegiem czasu tej walki było coraz więcej, bo tor się gdzieś tam odsypał, zawodnicy coraz śmielej na nim jechali, natomiast… No, udało się gdzieś tam dokończyć cało i zdrowo te zawody. Mieliśmy na – szczęście, nieszczęście – jeden upadek i wszyscy cali i zdrowi.

Radio 90: Ze swojej postawy jesteś zadowolony?

Janusz Kołodziej: Tak, tak, chociaż wiadomo, zawsze chciałoby się jeszcze lepiej, ale na daną chwilę jestem zadowolony.

Radio90: Jak ocenisz dzisiaj kibiców?

Janusz Kołodziej: Każdy przyjechał kibicować swoim zawodnikom, albo też po prostu ogólnie. Pogoda też była fajna, bo może gdyby było cieplej, to jednak kibice by sobie wybrali bardziej plażę, niż smażenie się na stadionie,a dzisiaj była taka idealna pogoda żużlowa no i widać, że tłumnie ludzie przyszli, a wiadomo w Rybniku ludzie są bardzo spragnieni żużla, więc fajna sprawa.

Radio 90: Wierzysz w zwycięstwo w całym cyklu?

Janusz Kołodziej: Bardzo bym chciał ale nie… nie „pompuję balonika”, bo wiem że na mnie to źle wpływa i staram się jakby normalnie, totalnie podchodzić i… Wiadomo mam wysokie ambicje, ale po prostu moja psychika działa różnie, więc muszę jakoś uczyć się ją rozbrajać.

Radio 90: …No pierwszy kroczek już jest.

Janusz Kołodziej: Tak, jakiś mały krok jest. Oby tak dalej

Janusz Kołodziej

Trzeci w zawodach SEC w Rybniku był Patryk Dudek, który do finału awansował po biegu barażowym.

Radio 90: Gratulujemy, jak ocenisz zawody?

Patryk Dudek: Trzecie miejsce, jest się z czego cieszyć. Na pewno punktowo nawet okej, ale finalnie i tak było dosyć dużo problemów, bo męczyliśmy się z prędkością. Starty były dosyć dobre, jednak prędkości brakowało. To było też właśnie widać m.in w półfinale, a finał, jak zostałem wylosowany, że tak powiem do tego czwartego pola to wiedziałem, że będzie bardzo ciężko wystartować, żeby wygrać ten bieg… ale udało się po trasie trochę pogonić chłopaków, jednak później, mówię, po drugim, trzecim okrążeniu nie czułem prędkości w motocyklu, żeby dogonić pierwszą dwójkę, więc – podsumowując – trzecie miejsce fajnie, punkty nawet okej, prędkość taka sobie, starty też dobre. […] To jest sport, jest mega wyrównany teraz sprzęt i ciężko obstawić przed zawodami kto wygra.

Radio 90: Jak ocenisz dzisiaj kibiców?

Patryk Dudek: Ekstra. Frekwencja jest zawsze na takich turniejach duża, bo na niektórych torach tego nie widać, więc w Rybniku zawsze dopisują kibice, nie ma się co dziwić było okej. Najważniejsze też, że pogoda się udała, objechaliśmy cało i zdrowo zawody. Kibice byli więc czekamy na kolejne imprezy tutaj.

Radio 90: Dzisiaj trzecie miejsce, mierzysz w zwycięstwo w całym cyklu i w ten sposób awans do Grand Prix?

Patryk Dudek: Wolałbym jednak sobie zostać w tym Grand Prix sam z siebie i zostać w TOP 6 lub wyżej, a jeśli się uda tu wygrać to będzie super, bo to będzie kolejny medal do kolekcji i bezpośredni awans do Grand Prix, więc wiadomo o co jedziemy.

Patryk Dudek

Raz jeszcze o wyjątkowych zawodach na torze w Rybniku, pierwszym tegorocznym finale SEC. O wrażenia pytaliśmy prezesa ROW-u Rybnik, Krzysztofa Mrozka.

Radio 90: SEC za nami w Rybniku, kawał dobrego żużla.

Krzysztof Mrozek: To fakt, naprawdę ściganie praktycznie w każdym wyścigu. Rewelacyjnie przygotowany tor, fajna oprawa, publika dopisała. Bardzo dobry wynik też sportowy, rewelacja.

Radio 90: Szkoda tylko, że nie udało się powalczyć Kacprowi Worynie. Nie dostał się nawet do tego biegu barażowego.

Krzysztof Mrozek: Tak, ale pokazał naprawdę fenomenalny żużel i walczył na każdym milimetrze toru. Niestety, to są Mistrzostwa Europy, tu nie ma jakichś tam słabych zawodników, tu jadą najlepsi. On walczył i dla mnie naprawdę to, co teraz jedzie Kacper to jest bajka.

Radio 90: Wynik sportowy, zaskoczony czy nie?

Krzysztof Mrozek: Generalnie nie, bo ci zawodnicy jadą w Ekstralidze bardzo dobrze, zresztą Leon zanim żeśmy wyszli na podium powiedział, że on kocha to miejsce. No, jak ja bym trzy razy pod rząd wygrywał SEC w Rybniku, to też bym pokochał to miejsce, ale dobrze się tu czuł, z wyścigu na wyścig jechał coraz lepiej i tak naprawdę w tym finale już był chyba nie do ugryzienia.

Radio 90: To była impreza, która odbyła się tutaj w lipcu. Pan zapowiada, że jeszcze jedne wielkie zawody czekają nas w tym roku w Rybniku.

Krzysztof Mrozek: To będą zawody we wrześniu. Pracujemy nad terminem i albo to będą zawody indywidualne, albo to będą zawody drużynowe. Reprezentacja Polski, być może pojedzie z reprezentacją złożoną ze światowych gwiazd, którzy mieli kiedykolwiek coś do czynienia z tym klubem. Te zawody, już dzisiaj powiem, bo to się na pewno nie zmieni: cena do wszystkich kibiców będzie 20 albo 15 złotych w całości na pokrycie kosztów imprezy, a reszta będzie na poszkodowanych żużlowców. Każdy dostanie jakąś okolicznościową pamiątkę – 90 lat żużla w Rybniku – i tym tak zepniemy ten sezon, który idzie na razie jak po grudzie. Warunek jest taki, żeby nie spaść do drugiej ligi. Ktoś kiedyś mądry powiedział, że tam gdzie zaczyna się żużel kończy się logika – podpisuję się dwoma rękami pod tym. Będziemy walczyć.

Posłuchaj wszystkich magazynów ze środy 6 lipca:

Przygotował Robert Krzyżaniak.

Terminarz

1. Runda – 9 kwietnia godz. 16.30

Orzeł Łódź – ROW Rybnik

2. Runda – 16 kwietnia godz. 16.30

ROW Rybnik – Trans MF Landshut Devils

3. Runda – 2 maja godz. 20.30

ROW Rybnik – Cellfast Wilki Krosno

4. Runda – 15 maja godz. 16.30

Abramczyk Polonia Bydgoszcz – ROW Rybnik

5. Runda – 8 maja godz. 14.00

ROW Rybnik – Aforti Start Gniezno

6. Runda – 22 maja godz. 14.00

Zdunek Wybrzeże Gdańsk – ROW Rybnik

7. Runda – 29 maja godz. 14.00

ROW Rybnik – Stelmet Falubaz Zielona Góra

8. Runda – 5 czerwca godz. 14.00

Stelmet Falubaz Zielona Góra – ROW Rybnik

9. Runda – 10 lipca godz. 16.30

ROW Rybnik – Zdunek Wybrzeże Gdańsk

10. Runda – 23 czerwca godz. 19.00

Afort Start Gniezno – ROW Rybnik

11. Runda – 26 czerwca godz. 14.00

ROW Rybnik – Abramczyk Polonia Bydgoszcz

12. Runda – 3 lipca godz. 14.00

Cellfast Wilki Krosno – ROW Rybnik

13. Runda – 17 lipca godz.15.00

Trans MF Landshut Devils – ROW Rybnik

14. Runda – 23 lipca godz. 16.30

ROW Rybnik – H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

Ćwierćfinały:

6-7 sierpnia i 20-21 sierpnia

Półfinały:

2 i 4 września

Finał:

11 i 18 września

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj