Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Magazyn żużlowy Radia 90: O mistrzu Polski i szansach Trześniewskiego na torze w Częstochowie

Dziś (7.09) w Magazynie Żużlowy Radia 90 o rozstrzygnięciach, jakie zapadły w miniony poniedziałek (5.09). Tego dnia poznaliśmy Mistrza Polski. W Rybniku trzymamy kciuki za walkę Pawła Trześniewskiego o tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski.

Indywidualny Mistrz Polski

Ostatni z trzech turniejów finałowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, bo w takiej formuje w tym sezonie były rozgrywane, odbył się w Rzeszowie. O tytuł walczyli Dominik Kubera i Bartosz Zmarzlik, najlepsi po dwóch pierwszych rundach. Ten drugi nie pozostawił złudzeń rywalom kto jest obecnie najlepszym zawodnikiem w kraju i pewnie zwyciężył w zawodach i całym cyklu zdobywając Mistrzostwo Polski. Co ciekawe, Zmarzlik powtórzył sukces sprzed roku, obronił tytuł, a taka sztuka ostatni raz udała się 20 lat temu Tomaszowi Gollobowi. Lider klasyfikacji Grand Prix przypieczętował swój sukces w ostatnim biegu rundy zasadniczej.

Startujący w zawodach żużlowiec ROW-u Rybnik, Grzegorz Zengota tym razem był 9. Szanse na dobrą lokatę stracił już po dwóch pierwszych biegach, które zakończył bez punktów. W trzech kolejnych dwa razy wygrał i był trzeci. Ostatecznie w całym cyklu zgromadził 23 punkty, 2 za start w Grudziądzu, 14 za trzecie miejsce w Krośnie i wspomnianych 7 za występ w Rzeszowie. Jak sam mówił w poniedziałek. nie szło mu zwłaszcza na początku, bo miał trochę kłopotów ze startem i z ustawieniami motocykla. Ostatecznie ósme miejsce w Mistrzostwach Polski to bardzo dobra lokata, w pokonamy polu Zengota pozostawił takich zawodników jak Patryk Dudek, Przemysław Pawlicki czy Jakub Miśkowiak.

Młodzieżowy Indywidualny Mistrz Polski

Znamy rozstrzygnięcia w Indywidualnych Mistrzostwach Polski, a dzisiaj poznamy Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski na żużlu. W stawce 16. najlepszych juniorów w kraju, którzy powalczą o tytuł jest także zawodnik ROW-u Rybnik Paweł Trześniewski, który awans wywalczył na swoim torze. Przypomnijmy: finał miał zostać rozegrany dwa tygodnie temu w Częstochowie, ale na przeszkodzie stanęła wtedy pogoda. Żużlowcom udało się wystartować jedynie w czterech biegach a później z powodu obfitych opadów deszczu zawody zostały przerwane. Ostatecznie nie udało się ich wznowić i zostały odwołane. Długo musieliśmy czekać na nowy termin, wreszcie Główna Komisja Sportu Żużlowego zdecydowała, że odbędą się one dzisiaj. Pierwsza seria startów, którą udało się rozegrać dwa tygodnie temu, została oczywiście anulowana. Zawodnicy startują od zera. Nasz młody „Rekin”, Paweł Trześniewski już po wywalczeniu awansu deklarował, że w finale będzie chciał powalczyć o jak najwyższą lokatę:

Paweł Trześniewski: Mam niedaleko do Częstochowy, nie jest ciężki tor. Będziemy walczyć, wiadomo, że tam są zawodnicy, którzy są bardziej „spasowani” ale będę robił wszystko.

Jak będzie przekonamy się dzisiaj wieczorem. Tym razem prognozy pogody są optymistyczne impreza powinna odbyć się bez problemów. Początek rywalizacji na częstochowskim torze o 19.00. Trzymamy kciuki za Pawła Trześniewskiego!

Paweł Trześniewski, zawodnik ROW-u Rybnik

Sezon eWinner 1. Ligi dobiega końca

W miniony weekend poznaliśmy dwóch finalistów, którzy powalczą o awans. Są nimi Falubaz Stelmet Zielona Góra i Wilki Celfast Krosno. Zielonogórzanie awansowali do finału dzięki świetnej jeździe w pierwszym półfinale, w którym pokonali Abramczyk Polonię Bydgoszcz różnicą aż 20. punktów. W rewanżu spokojnie bronili przewagi i już po 5. biegu byli pewni awansu, ostatecznie mecz przegrali 43:47 ale to oni pojadą w wielkim finale. O wiele trudniejszą przeprawę miał zespół z Krosna, który w pierwszym meczu przegrał w Łodzi z Orłem 41:49. Na własnym torze miejscowi musieli stoczyć naprawdę ciężki bój, gdyż łodzianie do samego końca stawiali mocny opór. Ostatecznie to „Wilki” awansowały do finału wygrywając 50:40. A pierwszy mecz finałowy już w tę niedzielę (11.09) w Krośnie, rewanż tydzień później w Zielonej Górze. Zespół lepszy po dwumeczu uzyska awans do PGE Ekstraligi.

I jeszcze dobra informacja: wybudzony ze śpiączki farmakologicznej został Adrian Miedziński. Zawodnik bydgoskiego klubu miał groźny upadek w w pierwszym meczu półfinałowym i w ciężkim stanie trafił do szpitala. Przed drugim półfinałowym spotkaniem dotarła informacja, że został wybudzony i od razu nawiązał kontakt z bliskimi. Życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia i na żużlowe tory.

„Czarny sport, czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932 – 2022”

W tym roku żużlowy klub z Rybnika świętuj 90- lecie istnienia. Z tej okazji postanowiono wydać wyjątkową książkę zatytułowaną „Czarny sport, czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932 – 2022”. Będzie to jedyna w swoim rodzaju pozycja, nad powstaniem której pracował sztab dziennikarzy i fotoreporterów, wszystko koordynował redaktor Henryk Grzonka, znawca polskiego speedwaya, który wydarzenia na torach w kraju, także tym rybnickim, relacjonuje od wielu lat. Publikację można śmiało uznać za encyklopedię czarnego sportu w Rybniku. Ma ona liczyć prawie 600 stron, na których znajdą się wszystkie najważniejsze wydarzenia w 90- letniej historii klubu. Jak mówią autorzy, żaden inny klub w Polsce nie ma tak szczegółowo opracowanej publikacji. Według zapowiedzi książka ma ukazać się w drugiej połowie tego miesiąca.