Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Magazyn żużlowy Radia 90: Trener ROW-u podsumowuje sezon. Rozmawiamy też o zespole Rybki Rybnik

Facebook Twitter

Dziś (24.08.) w naszym magazynie rozmowa z trenerem żużlowców ROW-u Rybnik, Antonim Skupniem. To szkoleniowiec, który przedłużył kontrakt z rybnickim klubem na kolejny sezon.

Dziś (24.08.) w naszym magazynie rozmowa z trenerem żużlowców ROW-u Rybnik, Antonim Skupniem. Szkoleniowiec, który przedłużył kontrakt z rybnickim klubem na kolejny sezon:

Radio 90: Trenerze, zacznijmy od tego co było, podsumujmy krótko ten miniony sezon, utrzymanie jest, ale chciałoby się więcej. Do playoffów nie udało się awansować. Jak z perspektywy Pana, szkoleniowca zespołu, wyglądał ten sezon?

Antoni Skupień: Sezon wyglądał trochę dziwnie, zawodnicy nie jeździli równo, nie mieli ustabilizowanej formy.

Radio 90: A czemu? Analizowaliście to?

Antoni Skupień: Nie wiem, tłumaczyli się tym, że nie potrafią się dogadać ze sprzętem, że silniki poszły do serwisów, wróciły inne i taki był wynik.

Radio 90: Zadowolony Pan raczej nie jest…

Antoni Skupień: Nie, plan był taki, że minimum mamy wejść do playoffów, ale jeszcze był taki plan, że jakby się udało wejść do playoffów to byśmy się wzmocnili jakimś młodzieżowcem albo coś takiego. W wielu meczach brakowało punktów od młodych, jakby oni troszeczkę zapunktowali to by te mecze inaczej wyglądały.

Radio 90: Ostatecznie jest siódma lokata, jest utrzymanie. Jak z perspektywy trenera/szkoleniowca to wszystko wyglądało? Z jakimi problemami musiał Pan się mierzyć w tym sezonie?

Antoni Skupień: Problemów teoretycznie nie było, zawodnicy przyjeżdżali na treningi, mecze odjechali, później albo było dobrze albo źle, to analizowaliśmy. Oni się tłumaczyli, że sprzęt nie chodził tak jak powinien.

Radio 90: To nie był Pana pierwszy sezon w roli pierwszego szkoleniowca zespołu.

Antoni Skupień: To nie był mój pierwszy sezon, bo w 2018 roku również prowadziłem wspólnie z Panem Dymkiem managerem. W 2018 roku weszliśmy do finału, a w finale nam się nie udało, tutaj wygraliśmy wysoko z Lublinem, ale w Lublinie przegraliśmy kilkoma punktami i nie weszliśmy do ekstraligi. Ten sezon powiedzmy był ciężki, nie udało nam się wejść do playoffów, a w playoffach mogło być różnie.

Antoni Skupień

Radio 90: Zdecydował się Pan na przedłużenie kontraktu z klubem. Prezes Mrozek stwierdził, że Antoni Skupień to jest ta osoba, która poprowadzi zespół w kolejnym sezonie. Było wahanie, kiedy myślał Pan o przyjęciu tej propozycji, czy nie? Czy prosta decyzja?

Antoni Skupień: Z prezesem Mrozkiem mi się współpracuje bardzo dobrze, jeżeli on uważa, że powinienem być dalej pierwszym trenerem to przyjąłem ją z radością.

Radio 90: Przed Panem kolejny sezon, niewiele wiemy jeszcze wiele o składzie, jakiegoś rąbka tajemnicy możemy uchylić, czy nie chciałby Pan jeszcze mówić?

Antoni Skupień: Na temat składu na razie jeszcze nie mogę nic powiedzieć. Uważam, że powinien ten skład być jeszcze bardziej wzmocniony, może kogoś z juniorów weźmiemy, żeby nasi juniorzy mieli jakąś konkurencję. Uważam, że ten następny sezon powinien być dużo, dużo lepszy.

Radio 90: Ja chciałem zapytać o jeszcze jedną rzecz, bo łączył Pan dwie funkcje, był Pan szkoleniowcem od wielu, wielu lat zespołu Rybek Rybnik. Z tej funkcji Pan zrezygnował, już nie szkoli Pan młodych żużlowców, a wielu Pan wyszkolił i to dobrych zawodników.

Antoni Skupień: Z tej funkcji zrezygnowałem, bo były tarcia pomiędzy mną a zarządem. Zarząd na pewno mnie nie zwolnił, tylko ja sam się zwolniłem.

Radio 90: Mówiło się o tym, że nie jest Pan dyspozycyjny, że czas poświęcony pierwszej drużynie ROWu Rybnik zajmuje tyle miejsca, że nie ma go dla Rybek.

Antoni Skupień: To nie była prawda. Rybki Rybnik miały gwarantowane dwa razy w tygodniu treningi, które były prowadzone przeze mnie. Na zawody cały czas jeździłem, z wyjątkiem jednych lub dwóch. Nie wiem dlaczego tak napisali, że nie jestem dyspozycyjny, bo to nie była prawda. Szkoda, bo byłem tam prawie 20 lat, ale trudno.

O powody rozstania z trenerem pytaliśmy prezesa klubu miniżużlowego Rybki Rybnik, Aleksandra Szołtyska:

Aleksander Szołtysek: Pan Antoni Skupień, w którymś tam momencie zrezygnował z dalszego prowadzenia klubu, prowadzenia treningów. Ja bym nie chciał tego tematu rozwijać. Myślę sobie, że w tym sporcie, w tym dużym żużlu zmiana trenera odbywa się dosyć często. Nikt nie odbierze zasług, które Pan Antoni Skupień w tym klubie osiągnął z zawodnikami. Być może uznał, że dalsze współpraca z klubem nie będzie możliwa, chociażby ze względu na to, że wiele czasu poświęcał na prowadzenie pierwszej drużyny. Była to jego suwerenna decyzja, a myśmy to przyjęli.

Radio 90: Mimo wszystko trwa współpraca na linii Rybnik Rybnik – ROW Rybnik. Czy ta współpraca się zacieśniła? Przekazujecie teraz zawodników, którzy kończą u Was ściganie na torach miniżużlowych do klubu seniorskiego?

Aleksander Szołtysek: Tak, oczywiście. My rozpoczynając naszą działalność pierwsze kroki skierowaliśmy, żeby doprowadzić do sytuacji takiej, żeby doszło do porozumienia pomiędzy Rybkami a ROWem. Żeby nie było już takich sytuacji, że zawodnicy, którzy u nas dochodzili do określonego poziomu przechodzili do innych klubów, na podstawie tego porozumienia mamy też współpracę na dobrym poziomie. Duży żużel ROW pomaga nam w treningach. Myślę, że idzie to w dobrym kierunku, bo jeden z naszych zawodników, który będzie przystępował do licencji na 250 to będzie już ją robił w ROWie.

Aleksander Szołtysek

Mowa o Pawle Wyczyszczoku. Czekamy teraz na efekty współpracy obu klubów i kolejnych wartościowych zawodników, którzy będą zasilali zespół seniorów. Na torze Rybek Rybnik w Chwałowicach w miniony weekend (19-21.08.) zaplanowane były trzy imprezy, dwie pomimo niesprzyjającej aury udało się przeprowadzić, tylko w niedzielę (21.08.) opady deszczu uniemożliwiły rywalizację na torze miniżużlowym w Chwałowicach:

Aleksander Szołtysek: W piątek organizatorem był klub Ostrovia z Ostrowa, organizowaliśmy wspólnie z tym klubem zawody o puchar ekstraklasy. W sobotę mieliśmy u nas rundę zawodów drużynowych mistrzostw Polski. Powiem szczerze, zawody były bardzo emocjonujące, praktycznie rozstrzygnięcie zawodów odbyło się w ostatnim biegu.

Radio 90: A jak poszło Rybkom w piątek, w sobotę?

Aleksander Szołtysek: Myśmy akurat w piątek mieli tutaj Dawida Benauera, miał chyba 6. miejsce. W sobotę dla nas ważne zawody, skończyły się ex aequo 1 miejscem z Bydgoszczą. Utrzymujemy dalej 1. miejsce w rozgrywkach. Różnice pomiędzy trzema klubami są nieznaczne, więc całe to rozstrzygnięcie, które będzie miało miejsce w ostatniej rundzie w Wawrowie podzieli miejsca na podium, wśród tych drużyn, które walczą o mistrzostwo Polski – Rybnki, Bydgoszcz, Wawrów. Te zawody 15 września.

Radio 90: Nie udało się pojeździć w niedzielę.

Aleksander Szołtysek: Mieliśmy i tak dużo szczęścia z pogodą. (…) Po piątkowych zawodach przyszła nawałnica, musieliśmy posprzątać, przygotować wszystko na sobotę, żeby tor był gotowy na drużynowe mistrzostwa Polski. Udało się to wszystko zorganizować i zawody odbyły się bezpiecznie.

fot. facebook.com/MKMŻRybkiRybnik

Nowy termin ostatnich zawodów Pucharu Ekstraligi w klasie 125cc na torze w Chwałowicach to piątek (26.08.). Wtedy poznamy pierwszego w historii zdobywcę Pucharu Ekstraligi w tej klasie. Jeżeli pogoda nie stanie na przeszkodzie, to dzisiaj (24.08.) w Częstochowie poznamy młodzieżowego indywidualnego mistrza Polski. W stawce szesnastu zawodników jest junior ROW-u Rybnik, Paweł Trześniewski. Trzymamy kciuki! Rybki Rybnik na pewno powrócą jeszcze w którymś z naszych wrześniowych magazynów. Bądźcie z nami!

fot. facebook.com/MKMŻRybkiRybnik

Posłuchaj wszystkich magazynów z 24 sierpnia:

Przygotował Robert Krzyżaniak.

Terminarz

1. Runda – 9 kwietnia godz. 16.30

Orzeł Łódź – ROW Rybnik

2. Runda – 16 kwietnia godz. 16.30

ROW Rybnik – Trans MF Landshut Devils

3. Runda – 2 maja godz. 20.30

ROW Rybnik – Cellfast Wilki Krosno

4. Runda – 15 maja godz. 16.30

Abramczyk Polonia Bydgoszcz – ROW Rybnik

5. Runda – 8 maja godz. 14.00

ROW Rybnik – Aforti Start Gniezno

6. Runda – 22 maja godz. 14.00

Zdunek Wybrzeże Gdańsk – ROW Rybnik

7. Runda – 29 maja godz. 14.00

ROW Rybnik – Stelmet Falubaz Zielona Góra

8. Runda – 5 czerwca godz. 14.00

Stelmet Falubaz Zielona Góra – ROW Rybnik

9. Runda – 10 lipca godz. 16.30

ROW Rybnik – Zdunek Wybrzeże Gdańsk

10. Runda – 23 czerwca godz. 19.00

Afort Start Gniezno – ROW Rybnik

11. Runda – 26 czerwca godz. 14.00

ROW Rybnik – Abramczyk Polonia Bydgoszcz

12. Runda – 3 lipca godz. 14.00

Cellfast Wilki Krosno – ROW Rybnik

13. Runda – 17 lipca godz.15.00

Trans MF Landshut Devils – ROW Rybnik

14. Runda – 23 lipca godz. 16.30

ROW Rybnik – H. Skrzydlewska Orzeł Łódź

Ćwierćfinały:

6-7 sierpnia i 20-21 sierpnia

Półfinały:

2 i 4 września

Finał:

11 i 18 września

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj