Magazyn żużlowy Radia 90: Zmarzlik mistrzem świata i kadrowe zmiany w ROW-ie Rybnik

W Magazynie żużlowym Radia 90 wraca najważniejsza informacja ostatnich dni- Bartosz Zmarzlik został mistrzem świata! Polak wywalczył tytuł w zawodach Grand Prix Szwecji. Powiemy też o zmianach kadrowych w żużlowej drużynie ROW Rybnik oraz o sukcesie Rybek Rybnik!

Bartosz Zmarzlik na Grand Prix w Szwecji nie pozostawił złudzeń rywalom a zwłaszcza mającemu jeszcze szanse na złoto Duńczykowi, Leonowi Madsenowi. Po zasadniczej części zawodów Zmarzlik miał na koncie 13 punktów, przegrał jedynie dwa biegi ze Słowakiem Martinem Vaculikiem i Maciejem Janowskim. Pewnie awansował do półfinału, jednak zanim w nim wystartował już mógł się cieszyć z tytułu.

W pierwszym wyścigu półfinałowym zdefektował bowiem motocykl Madsena a to oznaczało dla Zamrzlika zwycięstwo w całym cyklu Grand Prix. Polak nie spoczął jednak na laurach, wygrał półfinał a później nie dał także szans rywalom w finale, udowadniając kto jest najlepszy. Przed ostatnimi zawodami ma na koncie 148 punktów i drugiego Duńczyka wyprzedza o 31 oczek. Warto podkreślić, że Bartosz Zmarzlik sięgnął po tytuł po raz trzeci w karierze. Wciąż szanse na brązowy medal ma trzeci w klasyfikacji generalnej Patryk Dudek, 7. jest Maciej Janowski, który był w zawodach w Malilli trzeci.

Dodajmy, że ostatnia runda tegorocznego cyklu Grand Prix zaplanowana została na sobotę 1 października w Toruniu. Będzie wielka feta!

ROW Rybnik: Kadrowe zawirowania

Przypomnijmy: na naszej antenie prezes klubu Krzysztof Mrozek zapowiadał, że umowę z klubem na kolejny sezon przedłużył Andreas Lyager. Okazuje się jednak, że Duńczyk zmienił zdanie. Na jednym z portali zawodnik stwierdził:

Nie będę jeździć w ROW-ie Rybnik w przyszłym sezonie

A przypomnijmy, 25- latek miał być jednym z liderów zespołu w przyszłym roku. Co na to prezes ROW-u, Krzysztof Mrozek? Na klubowej stronie stwierdził:

Choć jestem zdziwiony i zaskoczony tym, co stało się z Lyagerem, to nie będę tego komentował. Wypowiedziałem się kiedyś w analogicznej sytuacji i dostałem sądowy wyrok. Dlatego teraz życzę Andreasowi powodzenia w nowym klubie, a naszym kibicom mogę powiedzieć jedynie tyle, że jego decyzja skłoniła nas do poszukiwań i znalazłem lepszego zawodnika na to miejsce.

Zapewnia też kibiców, że nie powinni się martwić o to, jak będzie wyglądał skład i zdradza, że będzie kilka niespodzianek. Jak twierdzi sternik rybnickiego klubu:

Zespół na sezon 2023, którego budowa już praktycznie została zakończona, będzie ciekawy. Nie gorszy od tych, jakie mają drużyny wymienianie w gronie faworytów.

Czekamy zatem. W najbliższych dniach mamy poznać pierwsze nazwiska żużlowców, którzy w przyszłym sezonie wystąpią z rekinem na piersi.

e-Winner 1. Liga

Po weekendzie mieliśmy znać już rozstrzygnięcia i zwycięzcę tegorocznych rozgrywek. Tak się jednak nie stało a na przeszkodzie stanęła pogoda. Gospodarze drugiego meczu finałowego Falubaz Stelmet Zielona Góra mieli podejmować Wilki Celfast Krosno. Mecz został jednak odwołany i przełożony na inny termin. Powodem były kilkudniowe opady deszczu i choć w dniu zawodów pogoda była nie najgorsza, przygotowanie toru na czas było niemożliwe dlatego podjęto decyzje o zmianie terminu zawodów na niedzielę, ale wczoraj (20.09) zmieniono go jeszcze raz. Ostatecznie żużlowcy powalczą o awans w sobotę (24.09) o 15.00.

Memoriał Krystiana Rempały

W Tarnowie rozegrano Memoriał Krystiana Rempały, żużlowca, który przypomnijmy zamarł w wyniku obrażeń odniesionych podczas wypadku na rybnickim torze. Od tego tragicznego wydarzenia mija już 6 lat. Jego pamięć uczczono kolejny raz. W stawce 16. żużlowców świetnie poradził sobie Patryk Wojdyło. Zawodnik ROW-u Rybnik był drugi, przegrał tylko z Bartoszem Smektałą, podkreślmy jednak, że przegrał dopiero w dodatkowym biegu,bo po zasadniczej części zawodów obaj mieli na koncie po 12 punktów. Na swoim fanpejdżu Patryk Wojdyło napisał:

Szczytny cel, dużo dobrego ścigania, świetny wynik. Tak kończę sezon a.d. 2022…

Rybki Rybnik

Miniżużlowcy Rybek Rybnik zostali drużynowym wicemistrzem Polski. Ostatnie finałowe zawody rozegrano w miniony piątek (16.09) na torze w Wawrowie. Rybniczanie mieli przed nimi punkt przewagi na drugą w klasyfikacji drużyną Polonii Bydgoszcz. Walka na torze była zacięta do samego końca. Wygrali bydgoszczanie, a drugie miejsce zajęli zawodnicy z Rybnika. Tym samym w klasyfikacji generalnej oba zespoły zrównały się punktami i o tym kto zdobędzie tytuł decydował dodatkowy bieg. Lepiej ze startu wyszedł w nim zawodnik Rybek, Krzysztof Harendarczyk, ale po dwóch okrążeniach minął go Maksymilian Pawełczak i to Polonia Bydgoszcz sięgnęła po złoto. Dodajmy, że w zawodach w Wawrowie wspomniany Harendarczyk i Franciszek Szczyrba zdobyli dla Rybek po 10 punktów, 2 dorzucił Wiktor Klecha a jeden Piotr Reszka.

Srebrny medal to duży sukces rybnickiego zespołu. Przypomnijmy: Rybki przed rokiem miały brąz, teraz wywalczyły srebro, w przyszłym sezonie czas więc na złoto.

Gratulujemy młodym zawodnikom i mocno trzymamy kciuki za ich rozwój i dobre występy w kolejnych sezonach.