StartWiadomości Wiadomości dnia

Mają ponad sto tysięcy eksponatów do przewiezienia

Mówi Sławomir Kulpa, dyrektor muzeum w Wodzisławiu Śląskim:

Mamy spakowane większość zbiorów historycznych, etnologicznych i z kultury regionu, ale jeszcze pozostaje archeologia, której jest naprawdę bardzo dużo. Generalnie będzie jeszcze taka trudna operacja przewiezienia tego. Trzeba to miejsce zabezpieczyć. Przede wszystkim założyć kraty, założyć alarm. Takie super specjalne zbioru będą przewiezione do sejfu i będą trzymane w sejfie, bo to są bardzo cenne rzeczy i one muszą mieć takie zabezpieczenia, żeby nic się nie stało.     

…a pozostałe będą przechowywane w jednej ze szkół na terenie Wodzisławia – dodaje Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum. W trakcie pakowania udało się znaleźć kilka zapomnianych rzeczy:

Takim odkryciem było znalezienie pierwszego plakatu, który powstał na otwarcie muzeum, które nastąpiło 3 czerwca 1971 roku, ale okazało się, że ten plakat powstał na matrycy miedziorytniczej i taką cenną pamiątkę mamy. Takich rzeczy jest dość sporo. To już będą eksponaty, jak będziemy mieli 50-lecie obchodów naszego muzeum, to takie eksponaty wystawimy.   

Wszystkie eksponaty muszą zostać spakowane i wywiezione z muzeum do końca sierpnia, biura będą funkcjonować w dotychczasowej siedzibie tak długo, jak będzie to możliwe. Natomiast brak przez jakiś czas stałego miejsca wcale nie będzie oznaczał dla muzealników czasu wolnego:

My będziemy aranżować nowe wystawy, będziemy nowe przestrzenie aranżować, bo my tak naprawdę dostaniemy obiekt pusty, a tutaj wszystko trzeba będzie urządzić na nowo.  Oprócz tego, że będą wystawy regionu, będą tez wystawy związane z wyposażeniem i z wnętrzami, czyli trzeba będzie dużo tej pracy włożyć takiej merytorycznej, odtworzyć jak w XVIII wieku wyglądały te pomieszczenia, jak mogłyby wyglądać, bo oczywiście zdjęć nie mamy, ale mamy niektóre wskazówki i informacje źródłowe, że np. w pałacu tym były płótna, sceny rodzajowe. Dla nas jest odzwierciedleniem pałac na pajedli i tam trzeba się będzie w jakimś stopniu wzorować. Meble zakupić albo wypożyczyć.

Cały remont pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim pochłonie około 12 milionów złotych.

Zostaw komentarz