Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Małe, ale zdecydowanie za ciężkie. „Dostawczaki” na wagach ITD [WIDEO]

Facebook Twitter

Wniosek z kontroli małych pojazdów dostawczych niestety jest jednoznaczny – przeładowanie to norma. Przez ostatnie dwa tygodnie śląscy inspektorzy kontrolowali pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. pod kątem ich rzeczywistej masy.

fot. katowice.witd.gov.pl

Minione dwa tygodnie w śląskiej Inspekcji minęły pod znakiem zdecydowanego wzmożenia uwagi inspektorów wobec przewozów wykonywanych małymi pojazdami dostawczymi, czyli takimi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Parametr ten oznacza, że pojazd wraz z ładunkiem nie powinien ważyć więcej niż 3500 kg. Niestety zachowanie tego parametru w przypadku załadowanego pojazdu to rzadkość – tak wynika z kontroli przeprowadzanych przez inspektorów ITD.
Nadmienić należy, że ITD to w zasadzie jedyna służba, kompleksowo przygotowana i wyposażona do kontrolowania masy rzeczywistej wszelkich pojazdów. Inspekcja Transportu Drogowego aktywnie działa, zarówno z zarządcami dróg, jak i z samorządami, w kwestii rozwijania infrastruktury przydrożnej, pozwalającej na efektywne wykorzystanie wag samochodowych. Dzięki temu powstają nowe miejsca przeznaczone do kontroli wagi pojazdów.

Efekt tego typu działań z ostatnich kilkunastu dni to blisko 100 kontroli załadowanych „dostawczaków”. Dwukrotne przeładowanie to niestety niemal norma. Kierowcy skontrolowanych pojazdów w zdecydowanej większości zostali ukarani mandatami, które w skrajnych przypadkach opiewały nawet na 2000 zł. Inspektorzy pouczali ich też o niebezpieczeństwach związanych z nagminnym i nadmiernym przeładowywaniem pojazdów.


Praktyka taka powoduje szybszą degradację stanu technicznego pojazdów, ale przede wszystkim wydłużenie drogi hamowania. Z punktu widzenia dostępu do rynku transportowego – jest to też przejawem nieuczciwej konkurencji w stosunku do licencjonowanych przewoźników, zmuszonych do przestrzegania wielu przepisów obowiązujących przy przewozach samochodami ciężarowymi.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj