Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Małgorzata Płoszaj autorka książki o rybnickich Żydach: Ludzie są ważniejsi niż miejsca

Facebook Twitter

Nadkomplet publiczności na spotkaniu z Małgorzatą Płoszaj autorką książki o rybnickich Żydach "Piękni i młodzi". W sobotnie (14.01.) popołudnie Edukatorium Juliusz w Rybniku pękało w szwach, wszystko za sprawą wyjątkowego wydawnictwa poświęconego Żydom.

Małgorzata Płoszaj od wielu lat jest przewodnikiem po Rybniku, odkrywając mało znane fakty z życia miasta. Od wielu lat na swoim blogu pisała o społeczności żydowskiej, w końcu powstała na ten temat książka. Opisuje ona w nim kilkanaście rodów rybnickich, bo jak mówi, ludzie są ważniejsi niż miejsca:

Małgorzata Płoszaj: Myśmy tu mieli niemieckich Żydów, oni budowali te mini warsztaciki, sklepy wielkopowierzchniowe, sklepy o mniejszej powierzchni. Budowali, chociażby browar, przecież to był największy zakład, jeżeli mówimy o granicach starego Rybnika, to był browar żydowski.

Radio 90: Co do dzisiaj zostało?

Małgorzata Płoszaj: Nie mamy synagogi, cmentarze są zniszczone, były dwa w Rybniku. Zostały kamienice, które wybudowali bądź w których mieli sklepy, to zostało i tego jest dosyć sporo, mimo wszystko. Dużo rodzin się angażowało w życie społeczne miasta […] Książka nie dotyczy miejsc, tylko ludzi, a ludzie są ważniejsi niż cegła, przecież te domy by nie powstały, gdyby nie ludzie.

Małgorzata Płoszaj

Park „Kozie Góry”, nazywany także „Hazynhajdą” od nazwiska założyciela Juliusza Haase, możemy odwiedzać do dziś. Wiele miejsc już jednak nie ma. Można jednak odnaleźć je w książce zawierającej ponad 200 unikatowych fotografii:

Małgorzata Płoszaj: Zdjęcia, które są w książce, dotarły do mnie pocztą mailową z Kanady, Szwajcarii, Urugwaju, Wielkiej Brytanii Izraela, z całego świata. W trakcie pisania książki zwróciłam się o pomoc do rybnickich żydów czy może jeszcze coś ktoś ma. Mocno się zaangażowali, wysyłali zdjęcia, ale nie wiedzieli, kto jest na tych zdjęć. Ja sama dochodziłam na podstawie dokumentów, aktów urodzenia, małżeństw kto to może być.

Z Małgorzatą Płoszaj autorką książki „Piękni i młodzi. Opowieści o rybnickich Żydach” rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024