Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Mama przedszkolaka z cukrzycą codziennie kilka godzin czeka na korytarzu. „Nauczyciele powinni się szkolić”

Facebook Twitter

Tak jak uczymy się pierwszej pomocy, tak samo powinniśmy wiedzieć jak należy zachować się kiedy obok nas źle poczuje się osoba chora na cukrzycę. Tym bardziej, że to schorzenie występuje coraz częściej i dotyka coraz młodsze osoby. Na cukrzycę typu 1 zapadają nawet roczne dzieci.

To jedna z najcięższych chorób przewlekłych, konieczna jest odpowiednia dieta i podawanie insuliny. Niezbędna w pierwszej fazie choroby jest pomoc rodzica. Mówiliśmy w Radiu 90, że opiekun zwykle rezygnuje z pracy; zdarza się, że jest do dyspozycji nauczycieli w przedszkolu lub szkole, bo ci boją się lub nie wiedzą jak udzielić takiemu dziecku pomocy. A wystarczy zdobyć odpowiednią wiedzę, przekonuje Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą:

Szkolenie z zakresu opieki i udzielania pomocy dzieciom z cukrzycą typu 1 przeszli ostatnio nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum numer 2 w Pawłowicach. O kurs postarała się młodzież, która w swoim gronie ma kolegę z tym schorzeniem:

– powiedziały Monice Sokołowskiej uczennice drugiej klasy Gimnazjum numer 2 w Pawłowicach: Iwona i Natalia oraz nauczycielki Olga Płonka i Mariola Przybyłka. Warto dodać, że uczniowie chorzy na cukrzycę to często prymusi:

– dodaje Mariusz Masiarek. Polska jest w czołówce wśród krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zachorowalność na cukrzycę. Od 20-25 lat odnotowuje się wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1, czyli tą wynikającą z autoagresji. Jeśli chodzi o opiekę nad pacjentem diabetologicznym nasz kraj jest na 25 miejscu w Europie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj