StartWiadomości Wiadomości dnia

Mama przedszkolaka z cukrzycą codziennie kilka godzin czeka na korytarzu. „Nauczyciele powinni się szkolić”

To jedna z najcięższych chorób przewlekłych, konieczna jest odpowiednia dieta i podawanie insuliny. Niezbędna w pierwszej fazie choroby jest pomoc rodzica. Mówiliśmy w Radiu 90, że opiekun zwykle rezygnuje z pracy; zdarza się, że jest do dyspozycji nauczycieli w przedszkolu lub szkole, bo ci boją się lub nie wiedzą jak udzielić takiemu dziecku pomocy. A wystarczy zdobyć odpowiednią wiedzę, przekonuje Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą:

Szkolenie z zakresu opieki i udzielania pomocy dzieciom z cukrzycą typu 1 przeszli ostatnio nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum numer 2 w Pawłowicach. O kurs postarała się młodzież, która w swoim gronie ma kolegę z tym schorzeniem:

– powiedziały Monice Sokołowskiej uczennice drugiej klasy Gimnazjum numer 2 w Pawłowicach: Iwona i Natalia oraz nauczycielki Olga Płonka i Mariola Przybyłka. Warto dodać, że uczniowie chorzy na cukrzycę to często prymusi:

– dodaje Mariusz Masiarek. Polska jest w czołówce wśród krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zachorowalność na cukrzycę. Od 20-25 lat odnotowuje się wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1, czyli tą wynikającą z autoagresji. Jeśli chodzi o opiekę nad pacjentem diabetologicznym nasz kraj jest na 25 miejscu w Europie.

Zostaw komentarz