Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Mamy już wszystkiego dość”. Kiedy koniec prac w familokach w Czerwionce – Leszczynach?

Facebook Twitter

"Mamy już wszystkiego dość. Kiedy wreszcie skończy remont familoków w Czerwionce?" - pytają w mailach do naszej redakcji ich mieszkańcy. Przypomnijmy, na zabytkowym osiedlu trwa termomodernizacja 18 budynków. Roboty ruszyły w połowie ubiegłego roku i miały zakończyć się w grudniu, ale tak się nie stało.

Familoki w Czerwionce-Leszczynach

Obecnie nowy termin zakończenia prac to koniec marca tego roku

Dlaczego wszystko wydłużyło się w czasie? Mówi pełnomocnik burmistrza Czerwionki-Leszczyn:

Grzegorz Wolnik: No niestety covid spowodował, że mieliśmy duży problem z pracownikami na budowie, bo bardzo wielu przebywało na kwarantannie lub izolacji, a poza tym, nie było na rynku materiałów. W związku z tym, nawet nie jesteśmy w stanie naliczać kar umownych wykonawcy, bo przyczyny są od niego niezależne. Jest jeden jedyny wykonawca stolarki okiennej, mówię o oknach, ale drzwi też będziemy musieli wymienić. Okazało się, że nie ma na rynku modrzewia syberyjskiego, a taki materiał sobie zażyczył konserwator zabytków. Są to naprawdę przyczyny obiektywne.

Uciążliwa dla mieszkańców może być obecnie trwająca wymiana okien, parapetów czy też posadzek w piwnicach

– przyznaje Grzegorz Wolnik i dodaje, że ma świadomość, że okres zimowy nie jest najlepszym czasem do przeprowadzenia tego typu prac, ale podkreśla, że innego terminu nie było:

Grzegorz Wolnik: Na pewno nie jest to dobry moment, mieliśmy zaplanowany początek grudnia, chcieliśmy wtedy się rozliczyć z Urzędem Marszałkowskim. Ja współczuję mieszkańcom mieszkania na budowie, ale inaczej się tego nie dało zaplanować. Pamiętajmy, że sezon niegrzewczy trwa bardzo krótko, wejść mogliśmy dopiero w czerwcu, a znowu zaczyna się grzać już w październiku. Te kilka miesięcy i tak by nie wystarczyło.

Mieszkańcy remontowanych budynków muszą zatem uzbroić się w cierpliwość i zaczekać do marca na koniec prac. Grzegorz Wolnik podkreśla, że w okresie zimowym do wszystkich mieszkań, mimo prowadzonych prac dostarczane jest ciepło. Wiosną tego roku termomodernizacji ma zostać poddanych kolejnych 14 familoków na osiedlu w Czerwionce. Łączny koszt prac we wszystkich 31 budynkach to około 15 milionów złotych. Magistrat chce przeprowadzić stopniowo termomodernizację wszystkich familoków na osiedlu, liczy, że pozyska na ten cel dofinansowanie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj