Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Mamy odpowiedź z PKP. Stacja Paruszowiec zyska ułatwienie dla podróżnych

Facebook Twitter

Mamy odpowiedź PKP PLK w sprawie braku windy i podjazdu na wyremontowanej za 13 mln złotych stacji Paruszowiec. Jak już was informowaliśmy, jedyną drogą, by wsiąść do pociągu są strome schody, które trzeba pokonać, chcąc dostać się na peron.

pkp paruszowiec

Zobacz materiał: Pytamy PKP o brak podjazdu na stacji Paruszowiec w Rybniku

Brak podjazdu na stacji Paruszowiec

Jak mówi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, są plany, by to zmienić i do końca roku zostaną przeprowadzone niezbędne prace. To między innymi budowa platformy przyschodowej:

Katarzyna Głowacka: Mieszkańcy Rybnika zyskają lepszy dostęp do pociągów na przystanku Rybnik Paruszowiec. Peron zostanie podwyższony, by ułatwić wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Dzięki platformie przyschodowej zostanie dostosowany do potrzeb podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Będą też ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą. Obiekt będzie wyposażony w wiaty, ławki, oświetlenie i nagłośnienie. Orientację w podróży ułatwią tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy.

Inwestycja ma być realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Wartość inwestycji to 4,6 mln złotych. Cały program w skali kraju jak mówi Głowacka to miliard złotych.

Katarzyna Głowacka: Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono ponad 300 lokalizacji w całej Polsce. W województwie śląskim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej m.in. Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce, gdzie prace zostały już zrealizowane, a także Rybnik Paruszowiec, Pawłowice Śląskie Centrum, Wodzisław Śląski Centrum i Warszowice.

Póki co najbliższy podjazd dla niepełnosprawnych w Rybniku jest tylko na głównym Dworcu Kolejowym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj