Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Mamy problem!” – spółdzielnie nie złożyły deklaracji śmieciowych w imieniu mieszkańców

Facebook Twitter

Żadna spółdzielnia mieszkaniowa w Wodzisławiu Śląskim nie złożyła w imieniu lokatorów deklaracji w sprawie wywozu odpadów. Zarządcy nieruchomości mieli obowiązek zrobić to do 15 maja, ale ze względu na późne rozstrzygnięcie przetargu, do którego doszło dopiero w czerwcu, dokumentów nie złożono.

Mamy problem – przyznaje Jan Grabowiecki prezes SM ROW w Wodzisławiu Śląskim:

W dalszym ciągu prowadzone są rozmowy z miastem. Ja miasto rozumiem, ponieważ oni do końca nie wiedzieli, czyli do początku tego miesiąca nie wiedzili, kto będzie te śmieci wywoził i z kim podpisze umowy. W związku z tym myśmy nie mogli przystąpić do negocjacji na temat dzierżawy czy ewentualnie zakupu pojemników. Natomiast mamy zastrzeżenia co do regulaminu, ceny, jak i sposobu zapisania w regulaminie pewnych rzeczy.

Chodzi między innymi o ceny, jakie zaproponowało rybnickie konsorcjum, które wygrało przetarg na wywóz odpadów w Wodzisławiu:

Musimy ponieść jeszcze ogromne koszty w związku z zakupem bądź wydzierżawieniem śmietników. Postawiono nas w sytuacji pod murem, ponieważ – powiem wprost – firma, która wygrała przetarg zaproponowała dzierżawę kontenerów w kwocie 150% wyższej niż mieliśmy to do tej pory. To monopolista i mamy wyjście: albo wziąć albo nic nie brać…

Co czeka wodzisławian po 1 lipca? Tego prezes SM ROW nie wie:

Radio 90: Czy po pierwszym lipca mieszkaniec Wodzisławia będzie mógł segregować śmieci?

Nie odpowiem panu na to pytanie, ponieważ od pierwszego lipca za wywóz śmieci odpowiedzialne jest miasto, w związku z tym my jesteśmy zwolnieni z jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Pytamy zatem Dariusza Szymczaka, zastępcę prezydenta Wodzisławia Śląskiego, co miasto zamierza zrobić w sytuacji, gdy spółdzielnie mieszkaniowe nie złożyły w imieniu lokatorów deklaracji śmieciowych:

Zmieniona ustawa o utrzymaniu porządku i czystości na terenie miasta przewiduje, że niezależnie od złożenia deklaracji przez mieszkańców, niezależnie od uiszczenia lub nieuiszczenia opłaty – bo tutaj wszystkie gminy obawiają się również o ściągalność, miasto staje się właścicielem odpadów i jest zobowiązane do ich usunięcia. Zdajemy sobie sprawę, że wdrożenie ustawy śmieciowej jest skomplikowane, ta ustawa nie jest napisana w sposób dogodny dla firm. Miasto będzie rozważać postępowanie zgodnie z ordynacją podatkową, bo opłata śmieciowa podlega ordynacji podatkowej i będziemy rozważać zastosowanie odpowiednich narzędzi przewidzianych.

A sprawą zajmował się Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024