Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Manipulowali przy tachografach. Teraz mają zatrzymane prawo jazdy i kłopoty

Facebook Twitter

Prawa jazdy zatrzymane na 3 miesiące, kary także dla przewoźników. To skutki manipulacji kartami do tachografów w ciężarówkach.

Fot. gov.pl

Na autostradzie A1 w Godowie, patrol śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego skontrolował ciężarówkę należącą do słoweńskiego przewoźnika. Inspektorzy stwierdzili, że kierowca podmienił karty w tachografie. Szofer zrobił to w momencie, gdy skończył mu się dopuszczalny czas jazdy i był zobligowany do wykonania 45-minutowej pauzy. Przez kilkadziesiąt kilometrów, rejestrował aktywności na karcie należącej do szefa.

Z kolei na krajowej „jedynce” w Tychach, patrol ITD zatrzymał do kontroli pojazd należący do czeskiego przewoźnika. Kierowca dostarczył ładunek z Czech do Polski i jechał na kolejny załadunek. W trakcie kontroli danych z tachografu i karty kierowcy inspektorzy stwierdzili, że kierowca zrobił rano podjazdy bez karty włożonej do tachografu. Okazało się, że wyjął kartę podczas rozładunku, ponieważ w tym czasie miał odbierać odpoczynek dzienny. Chciał w ten sposób ukryć skrócenie odpoczynku dobowego.

Za stwierdzone naruszenia, na trzy miesiące zatrzymano prawa jazdy zawodowych szoferów. Za manipulacje czasem pracy i stwierdzone pozostałe naruszenia odpowiedzialność grozi też pracodawcom obu kierowców. Wobec zagranicznych przewoźników wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karami pieniężnymi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022