Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Maraton Pisania Listów Amnesty International

Facebook Twitter

Licealiści ze Skalnej po raz pierwszy zorganizowali Maraton Pisania Listów Amnesty International jako wydarzenie otwarte, łączące całą społeczność szkolną i inne chętne osoby z Rydułtów i nie tylko.

Maraton pisania listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, czyli dnia w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym czasie mobilizują się ludzie w całej Polsce, aby jednym głosem stanąć w obronie ludzi, których prawa są łamane.

Uczniowie rydułtowskiego liceum podjęli się napisania listów w obronie trójki z 10 bohaterów tegorocznego maratonu. Byli to pracownicy humanitarni, pomagający uchodźcom w Grecji, Sara i Sean, którzy za swoją pracę zostali oskarżeni o terroryzm i handel ludźmi. Kolejną osobą jest Yasman Aryani walcząca o prawa kobiet w Iranie, a w szczególności o wolność wyboru dotyczącą noszenia hidżabu, za co została skazana na 16 lat więzienia. Ostatni z naszych bohaterów to Magai, 16 letni chłopiec, który oczekuje na wykonanie kary śmierci w południowosudsańskim więzieniu.

Uczniowie Skalnej przygotowywali się do maratonu przez dłuższy czas. Odbywało się to na lekcjach z wychowawcami, którzy przybliżali swoim uczniom ideę maratonu i działania Amnesty International oraz historie bohaterów maratonu w kontekście praw człowieka, które zostały w ich przypadku złamane. Nauczyciele języka angielskiego dokładnie omówili z młodzieżą zasady pisania listów formalnych i wspólnie tłumaczyli wzory listów. W szkole odbył się również konkurs pt. “Czekając na wyrok”, którym uczniowie zostali zachęceni do tego, żeby bardziej wczuć się w sytuację naszych bohaterów i w ich imieniu wypowiedzieć ich ból.

Młodzież zadbała, aby pisanie listów odbyło się w odpowiedniej atmosferze. 12 grudnia w specjalnie do tego celu przygotowanych salach społeczność szkolna zasiadła do pisania listów. Przez kilka godzin udało nam się ich napisać 304. Oprócz uczniów i nauczycieli do maratonu dołączyli goście I Krajowej Konferencji pn. „Absolwenci klas mundurowych – ścieżki kariery zawodowej”, która w tym dniu odbywała się w naszej szkole.

W organizację wydarzenia wyjątkowo aktywnie włączyli się uczniowie pierwszych klas, z czego jesteśmy bardzo dumni. Mamy nadzieję, że nasz udział w maratonie będzie miał wpływ na poprawę czyjegoś losu, a może nawet na uratowanie życia. Mamy pewność, że wielu naszych uczniów nie chce zostać obojętna na krzywdę drugiego człowieka, bez względu na jego pochodzenie, płeć czy wyznanie. Już teraz deklarują, że w przyszłym roku chętnie zorganizują Maraton Pisania Listów w Liceum na Skalnej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj